Jeopolitik perspektiften Soğuk Savaş sonrası Türkiye-Kazakistan ilişkileri
Post-Cold War Turkey-Kazakhstan relations from a geopolitical perspective
  1. Tez No: 779997
  2. Yazar: UFUK CAN KEKÜLLÜOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAMALA VALİYEVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Jeopolitik, günümüzde çokça duyduğumuz“coğrafya kaderdir”deyişiyle kendi isim tarihinin öncesinde başlamış ve arka planda devletlerin dış politika yapımında en önemli analiz birimlerinden biri olmuştur. 19. yüzyıl ile birlikte, alanda akademik çalışmalar yoğunlaşmış 20. yüzyılda ise resmî bir disiplin olarak kendisini göstermiştir. Genel anlamda jeopolitik, bir devletin bulunduğu konuma göre siyaset üretmesidir. Gelişen teknoloji ve iletişim araçları ile birlikte devletlerin bu alandaki ihtiyaçları artmış ve günümüze kadar uygulama sahası bulmuş önemli üç teori kullanıma sunulmuştur. Klasik teoriler olarak da bilinen bu teoriler; Mackinder'in Kara Hakimiyeti, Spykman'ın Kenar Kuşak ve Alfred Mahan'ın Deniz Hakimiyeti teorileri, dünya siyasetine önemli etkilerde bulunmuşlardır. Araştırmanın cevap aradığı soru:“Soğuk Savaş sonrası Türkiye - Kazakistan ilişkileri en çok hangi jeopolitik faktörden etkilenmiştir?”sorusudur. Araştırmanın hipotezi:“Soğuk Savaş sonrası Türkiye - Kazakistan ilişkilerini etkileyen en önemli jeopolitik faktör Çin'in Bir Kuşak Bir Yol girişimidir.”Bu çalışmada nihai olarak hedeflenen, Soğuk Savaş sonrası Türkiye ve Kazakistan ilişkilerinin en çok hangi jeopolitik faktörden etkilendiğini araştırmak ve bu faktörün güncel yansımalarıyla birlikte gelecek projeksiyonu hakkında tespitler yapmak ve tavsiyelerde bulunmaktır.
Özet (Çeviri)
Geopolitics, which is commonly associated with the saying“geography is destiny”, has been one of the critical units of analysis in the scholarly discussions and a conceptual prism for the policymakers. Academic studies on the international politics which employed geographical perspective intensified by the 19th century, and in the 20th century geopolitics emerged as a distinct discipline. Generally, geopolitics is the formulation and implementation of states' foreign policy in accordance with their own geographic location. Despite the development of technology and means of communication, states maintained their need to underpin their foreign policy strategy with geopolitical reasoning and in this sense, three major geopolitical theories keep serving as an important reference point. . These theories also known as classical theories are Mackinder's Geographical Pivot of History, Spykman's Rimland, and Alfred Mahan's Sea Power. In this study, air and space geopolitics and critical geopolitical theories will also be explained while the main backbone will be composed of three classical theories. The question that the research seeks to answer is“Which geopolitical factor affected Turkey-Kazakhstan relations the most after the Cold War?”The hypothesis of the research is“The most important geopolitical factor affecting Turkey-Kazakhstan relations after the Cold War is China's One Belt One Road initiative.”The aim of this study is to explain sources of current developments in the world and our region with a specific focus on Turkiye and Kazakhstan. In this study, we argue that the major source of the international and regional developments derives from China's Belt and Road Initiative (BRI). We examine the issue through the lens of three classical geopolitical theories and put forward predictions and recommendations.