Gıda takviyesi satın alma sürecini etkileyen unsurlar, dijital etkileyicilerin önemi ve tüketici satın alma modelleri
Factorss influencing the food supplement purchasing process, importance of digital influencers and consumer purchasing patterns
  1. Tez No: 780098
  2. Yazar: HÜLYA ÖZTAN KURU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dijital Ekonomi ve Pazarlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Gıda takviyesi ürünlerinin önemi tüketiciler, sağlık personelleri, satış ve pazarlamacılar açısından gün geçtikçe yükselmektedir. Geçtiğimiz senelerde yaşanan pandemi süreci de bu durumu hızlandırmıştır. Gıda takviyesi ürünleri piyasayı önemli ölçüde genişlerken, gıda takviyesi ürünlerinin bilim insanları ve tüketiciler yönünden yararlı veya faydalı olmadığı hakkında tartışmalar da sürmektedir. Ayrıca tüketicilerin değişkenlik gösteren istek ve ihtiyaçları ile ürünlere yönelmeleri, pazarlamacılar açısından zorlayıcı durumlar olarak ortaya çıkmaktadır. Bundan dolayı tüketicilerin gıda takviyesi ürünlerini satın alma eğilimlerinin tespit edilmesi kritik bir süreç olarak ortaya çıkmaktadır. Bu konu ile ilgili olarak; yerinde sonuçlar ortaya koymak için; gıda takviyesi satın alma sürecini etkileyen unsurlar,bu süreçte dijital etkileyicilerin önemi ve tüketici satın alma modelleri üzerine bir araştırma ve çalışma yapılmıştır. Burada ilk olarak; tüketicilerin gıda takviyesi ürünlerini satın alma eğilimlerini anlamak üzere geliştirilmiş bir anket kullanılmıştır. Bununla beraber araştırma bulgularının gıda takviyesi pazarlamacılarına ve tüketicilere uygulayacakları uzun dönem planlarında pusula olması da hedef gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
The importance of food supplement products is accelerated by customers, healthcare personnel, sales and marketing people. The pandemic process experienced in the past years has also accelerated this situation. While the market for dietary supplement products is expanding and growing so rapidly, debate continues as to whether these products are beneficial or harmful to scientists and consumers. However, the varying demands and needs of consumers and their orientation to products emerge as challenging situations for marketers. Due to this, it is a critical process to identify the tendency of consumers to buy food supplement products. Regarding this subject; to produce on-the-spot results; A research and study was conducted on the factors affecting the food supplement purchasing process, the importance of digital influencers in this process, and consumer purchasing models. Here first; we aimed to identify the status with a questionnaire developed to understand the consumers' tendency to purchase food supplement products. Also, its another objective is to provide a guidance to the nutritional supplement marketers and consumers in their strategies they will practice.