Azerbaycan'ın bitkisel üretiminde tarımsal mekanizasyon düzeyinin belirlenmesi
Determination of agricultural mechanization level of Azerbaijan in plant production
- Tez No: 780178
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ YAVUZ ŞEFLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmada Azerbaycan'ın tarımsal mekanizasyon özellikleri araştırılmıştır. Azerbaycan'ın istatistiksel verilerine dayanarak traktör sayıları, tarım alet ve makine sayıları ve tarımsal mekanizasyon düzey göstergeleri hesaplanarak özetlenmiştir. 2010 ve 2021 verileri sırasıyla; Traktörlerin ortalama gücü 68,2 BG ve 74.7 BG, işlenen alana düşen traktör gücü 916 BG/ha ve 1672,2 BG/ha, 1000 ha alana düşen traktör sayısı 13,4 ve 22,2 adet, 1000 ha alana düşen biçerdöver sayısı 1,2 ve 2,1 adet, bir traktöre düşen işlenen alan 75 ha ve 45 ha, bir biçerdövere düşen işlenen alan 821,5 ha ve 458,3 ha olarak tespit edilmiştir. Yine 2010 ve 2021 yılı verilerine göre sırasıyla; kişi başına düşen tarım alanı 0,52 ha ve 0,47 ha, birim alana düşen kişi sayısı 1910 ve 2120 kişi, toplam ekilen alan 1 583 900 ha ve 1 644 500 ha olduğu ve toplam ekilen alanın toplam tarım arasizinin %18.2 ve %18.9'unu oluşturduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Agricultural mechanization characteristics of Azerbaijan were investigated in this study. Based on the statistical data of Azerbaijan, number of tractors, number of agricultural tools and machines and agricultural mechanization level indicators were calculated and summarized. Respectively in the years 2010 and 2021, average tractor power was identified as 68.2 and 74.7 HP, tractor power per cultivated area as 916 and 1672.2 HP/ha, number of tractors per 1000 hectares as 13.4 and 22.2, number of combine harvesters per 1000 hectares as 1.2 and 2.1, cultivated area per tractor as 75 and 45 ha, cultivated area per combine harvester as 821.5 and 458.3 ha, agricultural field per capita as 0.52 and 0.47 ha and finally number of people agricultural field as 1910 and 2120, it has been determined that the total cultivated area is 1 583 900 ha and 1 644 500 ha, and the total cultivated area is 18.2% and 18.9% of the total agricultural land.