The role of national innovation systems on fdi
Milli yenilik sistemlerinin dış yatırımlar üzerindeki etkisi
- Tez No: 780194
- Danışmanlar: PROF. DR. SENGUN (SHEN) YENIYURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Rutgers, The State University of New Jersey-Newark Campus
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı farklı gelişmişlik düzeylerinde olan ülkeler için Milli Yenilik Sistemlerinin uluslararası yatırım pozisyonlarındaki etkisini incelemektir. Dunning tarafından geliştirilen ve Eklektik Paradigma teorisinin ülke düzeyinde bir uygulaması olan Yatırım-Kalkınma Yolu (IDP) modeli kullanılarak 1985-2014 yılları arasındaki 35 yıl için 75 ülkeyi kapsayan ampirik bir analiz yapılmıştır. Milli Yenilik Sistemleri ölçümünde 15 farklı gösterge için Açıklayıcı Faktör Analizi yöntemi kullanılarak 4 temel faktör belirlenmiştir. Sabit Etkiler Panel analiz yöntemi kullanılarak elde edilen regresyon sonuçları milli yenilik sistemlerinin ülkelerin gelişmişlik düzeyinden bağımsız olarak içeri yönlü dış yatırım çekmede etkili olduğunu göstermektedir. Ayrıca dışarı yönlü yatırımlar açısından gelişmiş ülkelerde kurumlar ve politikalar ile birlikte Yenilik Sistemleri anahtar roldedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this dissertation is to examine the role of National Innovation Systems on the international investment patterns of the countries from different levels of development. In doing so, Dunning's Investment Development Path (IDP), a country level application of the Eclectic Paradigm of international production, is used as the basis of the study. The empirical analysis covers 75 countries with thirty years time span from 1985 to 2014. In measurement of National Innovations Systems, explanatory factor analysis method for 15 indicators is used and four factors are identified. The fixed effects longitudinal data analysis is applied to test interaction of these factors with the Net outward investment positions of the countries and how National Innovation System factors affect the location and ownership advantages in different development stages countries are discussed. The findings of the study indicates that regardless of their development level innovation systems are shown to have particular importance to attract inward direct investment and institutions and policy are key to generate outward FDI for the developed countries.