Kıvrılabilir konsol kesme yapısının sismik karakteristik davranışı
Seismic characteristics of the folded cantilever shear structure
  1. Tez No: 780293
  2. Yazar: ERCAN ŞERİF KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TOSHITAKA YAMAO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kumamoto Daigaku
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Kıvrılabilir konsol kesme yapısı, orta katlı binaların sismik performansının geliştirilmesine yönelik yeni bir sismik izolasyon yaklaşımı, esasen kesme yapısı olarak salınım gösterecek şekilde tasarlanmıştır. Çok katlı binaların sismik ivme tepkisi, doğal periyotları uzatılarak azaltılabileceğinden, yapının inşa edildiği deprem tehlikesi alanına bağlı olarak ihtiyaca uygun şekilde yapıya istenilen sismik performans ve sönüm oranını sağlaması amaçlanmaktadır. Bu nedenle, önerilen kıvrılabilir konsol kesme yapısı temel olarak tepe noktasından birbirine rijit bağlantı kirişi ile bağlanan, sabit ve hareketli kesme yapısı olarak isimlendirilmiş iki kesme alt yapısını kapsayacak şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca, ilave viskoz damperler hem hareketli hem de sabit kesme yapılarını yatay olarak kat düzleminde birbirine bağlamaktadır. Önerilen yapının sismik davranışı sırasıyla analitik ve deneysel olarak incelenmiştir. İlk olarak, kıvrılabilir konsol kesme ve geleneksel konsol kesme yapılarına analitik çalışmalar, El Centro, Taft, Hachinohe ve Miyagi gibi dört adet örnek deprem dalgası verisi uygulanarak 15 katlı analitik titreşim modeli üzerinden gerçekleştirilmiştir, sonrasında aynı deprem dalgaları sarsma tablası aracılığıyla deneysel titreşim test modeline uygulanmış ve sismik tepki diyagramları elde edilmiştir. Önerilen kıvrılabilir konsol kesme yapısının sismik performans açısından geleneksel konsol kesme yapısına nazaran önemli bir gelişme gösterdiği açığa çıkarılmış ve ayrıca analitik analiz sonuçları deneysel analiz sonuçları ile doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
A folded cantilever shear structure, as a new seismic isolation approach for improving seismic performance of the middle-multistory buildings, is proposed which vibrates mainly as a shear structure. Since the seismic acceleration response of the multistory buildings can be decreased by extending their natural period, it is aimed to provide desired seismic performance and damping ratio to the structure in line with the requirement depending on the seismic hazard area where the structure has built. Therefore, the proposed folded cantilever shear structure is designed mainly consisting of two parts namely, fixed shear sub-structure and movable shear sub-structure which are interconnected by a rigid connection beam at the top of the sub-structures. Besides, additional viscous dampers connect both fixed and movable shear sub-structures with each other horizontally on the basis of building storey. The seismic behavior of the proposed structure is investigated analytically and experimentally, respectively. Firstly, analytical studies of folded cantilever shear structure and ordinary cantilever shear structure are carried out through 15 stories of analytical vibration models by applying four exemplary earthquake wave data such as; El Centro, Taft, Hachinohe and Miyagi earthquakes, then same earthquake waves are applied to experimental vibration test model through shaking table and seismic response diagrams are obtained. It is clarified that, the proposed folded cantilever shear structure has substantial improvement in contrast with the ordinary cantilever shear structure in terms of seismic performance and also the results of analytical analysis are confirmed with the results of experimental analysis.