Diyanet Aile Dergisi'nin değerler açısından incelenmesi
The examination of Diyanet Aile Journal in terms of values
  1. Tez No: 780311
  2. Yazar: AYSEL HACIÖMEROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH AYBEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Değerler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 253
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, Diyanet Aile Dergisi'nde yer alan metinlerin değerler açısından incelenmesidir. Bu çalışmada Ocak 2013- Aralık 2020 tarihleri arasında yayınlanan Diyanet Aile Dergisi'nin örneklem olarak belirlenen 40 sayısındaki değerlerle ilgili iletileri bulmaya yönelik nitel bir çalışma ortaya konmuştur. Bu nedenle nitel araştırma tekniklerinden olan doküman incelemesi yöntemi kullanılmıştır. Diyanet Aile Dergisi'nin 40 sayısı baştan sona okunarak 23 değer tespit edilmiştir. Bu değerler, detaylı olarak incelenmiş, ulaşılan bulgular tanımlanmış ve yorumlanmıştır. Dergilerde yer alan değerlerin hangi yöntemle okuyucuya ulaştırıldığı açıklanmıştır. Dergilerde yer alan değerlerin okuyucuya genelde doğrudan ve didaktik olarak verildiği ve bazı durumlarda da metindeki karakterlerin davranışlarıyla temsil edilerek, sezdirme ve keşfetme yöntemi ile okuyucuya değer aktarımı yapıldığı tespit edilmiştir. Araştırmada elde edilen veriler sonucunda Diyanet Aile Dergisi'nin incelenen sayılarında en çok sorumluluk değerine yer verildiği, onu sırasıyla sevgi, yardımseverlik, sabır ve saygı değerinin izlediği görülmüştür. İffetli olma, affedici olma, empati ve cesaretli olma değerlerine ise dergide az yer verildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The primary purpose of this research is to evaluate the texts in Diyanet Aile Journal in terms of values. In this study, a qualitative research is done aimed to find out the messages related to values in 40 published copies of Diyanet Aile Journal between 2013 January 2020 December which have been defined as samples.For this purpose document analysis method, one of the qualitive investigation methods, has been used. 40 issues of Diyanet Aile Journal have been read from beginning to end and 23 values have been detected. These values have been determinied in a detaied way, the discoveries have been identified and evaluated. The method used to effect the readers by the means of values has been explained. It is identified that values in the jaurnals have been transfered to the reader directly and didactically and in some cases,values have been transferred in the methods of discovery and implication by representing in the behaviours of the characters in the texts. As a result of the data obtained from the research, it is seen that the value of responsibility is mostly included in the examined issues of Diyanet Aile Journal, followed by the values of love, helpfulness, patience, and respect, respectively. It is observed that the values of being chaste, forgiving, empathetic and courageous took part in the journal relatively less than the others.