Kur'ân'ın evlatlık kurumuna yaklaşımı
The Qur'an's approach to the institution of adoption
- Tez No: 780312
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ SOYLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Güçlü toplumların oluşmasında en önemli etken, ahlaki ve kültürel kodları sağlam olan ailelerdir. Bilindiği üzere aile anne-baba ve çocuklardan meydana gelmektedir. Erkek ve kadın, içerisinde ailelerinin devamını sağlayan çocukların da olacağı mutlu bir yuvanın hayaliyle evlenmektedirler. Ancak tarih boyunca bir kısım nedenlerden dolayı çocuğu olmayan aileler, bu konudaki eksikliklerini gidermek için başkalarının nesebinden olan çocukları evlat edinmişlerdir. Evlat edinme uygulaması tarihi süreç içerisinde eski kültürlerde, milletlerde ve devletlerde bazı farklılıklarla beraber varlığını sürdürme imkanını bulmuştur. İnsanlar arasında evlat edinme nedenleri dini, duygusal ve sosyal olarak farklılık gösteriyordu. İslâm'dan önce Arap toplumunda önemli bir yeri olan tebenni/evlatlık uygulaması, İslâm'ın ilk yıllarında da varlığını korumuştur. Nitekim Yüce Allah, yanlış olan bu uygulamayı kaldırmak ve insanlara doğru olanı göstermek için Ahzâb Sûresi 4.-5. ve 37. âyetleri indirmiştir. Ahzâb Sûresi 4. ve 5. âyetlerle evlat edinmek yasaklanırken aynı sûrenin 37. âyetiyle de evlatlık kurumunun yol açtığı yanlış bir uygulama olan, evlatlığın boşadığı hanımla evlenilmez kuralı da kaldırılmıştır. Çalışmamızda Kur'ân-ı Kerîm'de yer alan Ahzâb sûresinin mezkür âyetleri; ilk, orta ve çağdaş dönem müfessirlerinin eserlerinden istifade edilerek incelenmiş, neticede evlatlık uygulamasının sakıncalı yönleri ve neden yasaklandığı delilleriyle ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The most important factor in the formation of strong societies is famillies with strong moral and cultural codes. As it is known, the family consist of parents and children. The Man and women get married with the dream of a happy home in which there will be children who provide for the continuation of their famillies. However, throughout history, families who did not have children due to some reasons adopted children from other ancestry in order to make up for their deficiencies in this regard. The practice of adoption has found opportunity to continue its existence with some differences in ancient cultures, nations and states throughout the historical process. Reasons for adoption could differ among people religiously, emotionally, and socially. The practice of tabenni/adoption, which had an important place in Arab society before Islam, preserved its existence in the first years of Islam. As a matter of fact, Almighty Allah, in order to remove this wrong practice and to show people what is right, surah Ahzab 4- 5 and 37 verses. While adoption was prohibited with the 4th and 5th verses of Surah Ahzab, the rule of not marrying the wife who was divercod, which is a wrong practice caused by the institution of adoption, was also abolished wiht the 37th verse of the same surah. In our study, the aforementioned verses of the chapter of Ahzab in the Qur'an, were examined by making use of the works of the early, middle and contemporary commentators, and finally, the objectionable aspects of the adoption practive and the reasons for its prohibition were revealed.