Türkiye'de 2012 yılı sosyal güvenlik prim ödemeleri ve gelir vergisi stopajı indirimi teşviklerinin istihdam üzerine etkisi
The effect of 2012 social security premium support and income tax withholding allowance on employment in Turkey
  1. Tez No: 552400
  2. Yazar: EDA AKILOTU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZNUR ÖZDAMAR GIOVANIS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Econometrics, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Tez çalışmasında, Türkiye'de 2012 yılı sosyal güvenlik prim ödemeleri ve gelir vergisi stopajı indirimi teşviklerinin istihdam üzerine etkisi 2008-2016 yıllarına ait“TÜİK Hanehalkı İşgücü Anketi Yatay Kesit Mikro Veriseti”kullanılarak analiz edilmiştir. 1 Ocak 2012 yılında Türkiye“Yeni Yatırım Teşvik Sistemini”uygulamaya koymuş olup, bu yatırım teşvikleri dört farklı program kapsamında yürürlüğe girmiştir. Bunlar sırası ile Genel Yatırım Teşvik Tasarısı, Bölgesel Yatırım Teşvik Tasarısı, Büyük Ölçekli Yatırım Teşvik Tasarısı ve Stratejik Yatırım Teşvik Tasarısıdır.“Sosyal Güvenlik Prim Ödemeleri”ve“Gelir Vergisi Stopajı İndirimi”teşvikleri ilki dışında belirtilen son üç tasarı kapsamına girmektedir. Bu programlar ile yatırımların, ekonomik ve sosyal açıdan Türkiye'nin daha az gelişmiş bölgelerine yönlendirilmesi sağlanarak, bu bölgelerde istihdamın artırılması ve bölgesel gelişmişlik farklılıklarının azaltılması amaçlanmıştır. Bu programlarının sadece Türkiye'nin en az gelişmiş bölgesi olarak 2012 yılı teşvik politikasında tanımlanan 6. bölgede uygulanıyor olması, programların etki-değerlendirmesine temel oluşturan tanımlama stratejisi için büyük bir avantaj olmuştur. Böylece etki analizlerinde standart“Farkların Farkı (FF)”ile“Eğilim Skoru Eşleştirme Yaklaşımını içeren Farkların Farkı (FF-ESEY)”yöntemleri uygulanmış ve 2012 yılında uygulanan bu politikaların istihdam üzerindeki etkisi ampirik olarak ortaya koyulmuştur. Sonuçlar ilgili teşviklerin istihdamı artırma noktasında pozitif etkisi olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the employment effect of 2012“Social Security Premium Support”and“Income Tax Withholding Allowance ”are analysed using“TURKSTAT Household Labor Survey”for the period of 2008-2016. In January 1, 2012 Turkey implemented a new invesment incentive scheme which is launched covering four different programs. These programs are; General Invesment Incentive Scheme, Regional Invesment Incentive Scheme, Large-Scale Invesment Incentive Scheme and Strategic Invesment Incentive Scheme, respectively. Except the first one,“Social Security Premium Support”and“Income Tax Withholding Allowance”are included all of the last three schemes. Using these programs, it is aimed to improve employment level in the economically and socially less-developed regions of Turkey and decreasing the regional disparities through increasing the investment levels in these regions. The advantage, which is coming from the fact that these programmes are implemented only in the 6th region of 2012 Incentive Policy, offers a great advantage for the identification strategy that constitutes the basis for the impact assessment of these programs. Thus, the standard "Difference in Differences Method (FF) and the Difference in Differences with propoensity score matching (FF-PSM) are applied to empirically analyse the employment effect of these programmes. Main findings reveal the positive effect of these programmes on employment.