Demokrat Parti dönemi Adana'da tarım politikaları
Democratic Party period agricultural policies in Adana
- Tez No: 780327
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET EFİLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
1950 yılında iktidara gelen Demokrat Parti, ülkenin %80'ini oluşturan köylü kesimin desteğini alabilmek için tarım sektörüne öncelik vermiştir. Bunun için öncelikle tarım makinelerinin kullanımı arttırılmıştır. Tarımın makineleşmesiyle birlikte üretim de artmıştır. Çukurova bölgesi üretim artışının en güzel örneğidir. Bu bölgede köylü, makine ile sürülmüş araziden %25 daha fazla ürün almıştır. 1949-1962 döneminde Çukurova bölgesindeki Adana İl'i tarımda Türkiye geneline göre daha hızlı bir gelişme göstermiştir. Motorlu tarım sayesinde“beyaz altın”olarak nitelendirilen Adana pamuğu dünya çapında önem kazanmış, İngiltere, Almanya ve Japonya gibi ülkelere pamuk ihraç edilmiştir. Pamuk ekim alanları genişletilmiş, ekili alanların %49'unda pamuk üretilmiştir. Yurt dışından getirilen tohumlarla pamuğun kalitesi artırılmış, yeşil ve pembe kurt gibi haşerelerin verdiği zararı azaltmak için teknik önlemler alınmıştır. Çiftçinin tohumluk ihtiyacı karşılanmış ve çiftçiye kredi desteği sağlanmıştır. Uygun iklim koşulları ile birlikte pamuk üretimi hızla artmıştır. Seyhan Barajı'nın inşası ile de sulu tarımda hızlı bir artış sağlanmıştır. 1955'e kadar yaşanan bu tarımsal kalkınmada Demokrat Parti döneminde alınan dış yardımların ve ılıman seyreden iklim koşullarının önemli bir etkisi olduğu bilinmektedir. Zira bu tarihten yaşanan ekonomik sıkıntılar ve iklimin kuraklaşması bu gelişmeleri durma noktasına getirmiştir. Çalışmamızda Demokrat Parti'nin iktidarda kaldığı 1950-1960 yılları arası tarım politikaları Adana ölçeğinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Democratic Party, which came to power in 1950, gave priority to the agricultural sector in order to get the support of the peasantry, which constitutes 80% of the country. Agricultural machinery has been used for this purpose. With the mechanization of agriculture, production has also increased. Çukurova region is the best example of the increase in production. In this region, the villager received 25% more crops from the machine-plowed and cultivated land. In the period of 1949-1962, Adana Province in the Çukurova region showed a faster development in agriculture compared to the general of Turkey. Thanks to motorized agriculture, Adana cotton, which is described as“white gold”, gained importance worldwide, and cotton was exported to countries such as England, Germany and Japan. Cotton planting areas were expanded, cotton was produced on 49% of the cultivated land. With the seeds brought from abroad, the quality of cotton has been increased, and technical measures have been taken to reduce the damage caused by pests such as green and pink worms. The farmer's need for seed crops were met and credit support was provided to the farmer. With the favorable climatic conditions, cotton production has increased rapidly. With the construction of the Seyhan Dam, a rapid increase was achieved in irrigated agriculture. It is known that the foreign aid received during the Democratic Party period and the mild climatic conditions had a significant impact on this agricultural development that took place until 1955. Because the economic problems experienced from this date and the drought of the climate brought these developments to a standstill. In our study, agricultural policies between the years 1950-1960, when the Democrat Party was in power, were examined in Adana scale.