Alkol ve madde bağımlılığı ile yaşamın anlamı ve ölüm kaygısı arasındaki ilişki
The relationship between alcohol and substance addiction and meaning of life and DEATH anxiety
- Tez No: 780346
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN COŞKUNOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Bu araştırmada alkol ve madde bağımlılığı ile ölüm kaygısı ve yaşamın anlamı arasındaki ilişkinin incelenmesi hedeflenmiştir. Yöntem: Araştırmanın tipi kesitsel taramadır. Bu doğrultuda madde bağımlılığı konusunda destek alan 69 birey ile herhangi bir alkol ve madde kullanımı bulunmayan 80 bireye yaşamın anlamı ölçeği, bapi-kısa ölçeği, Abdel-Khalek ölüm anksiyetesi ölçeği ve sosyodemografik form sunulmuştur. Bilgilendirilmiş onam formunu okuyarak imzalayan katılımcılara formlar verilmiştir. Katılımcıların demografik özellikleri frekans ve yüzde olarak gösterilmiş ve alkol ve madde bağımlısı olma durumuna göre ki-kare testi ile karşılaştırılmıştır. Bağımlılık şiddeti, yaşamın anlamı ve ölüm kaygısı arasındaki ilişkinin analizinde Pearson korelasyonundan; alkol ve madde bağımlılığı ile intihar girişimi ve kendine zarar verme davranışları arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla ki-kare testinden yararlanılmıştır. Analizlerde anlamlılık düzeyi 0,05 (p0,05) tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to examine the relationship between alcohol and substance addiction, death anxiety, and the meaning of life. Method: The type of research is a cross-sectional survey. In this direction, the meaning of life scale, bapi-short scale, Abdel-Khalek death anxiety scale, and sociodemographic form were presented to 69 individuals who received support for substance addiction and to 80 individuals who did not use any alcohol or substance. The forms were given to the participants who read and signed the informed consent form. The demographic characteristics of the participants were shown as frequency and percentage and compared with the chi-square test according to their alcohol and substance addiction status. In the analysis of the relationship between addiction severity, the meaning of life, and death anxiety, the Pearson correlation; the Chi-square test was used to determine the relationship between alcohol and substance addiction, suicide attempt, and self-harming behaviors. The level of significance in the analyzes was determined as 0.05 (p0.05).