Annelerinin kapsayıcı işlev düzeyi ile çocukların oyun oynama eğilimi ve saldırganlık yönelimi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between mothers' inclusive functioning level and children's playing tendency and aggression orientation
- Tez No: 780366
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN KAYILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırma 48-72 aylık çocukların annelerinin kapsayıcı işlev düzeylerinin çocukların saldırgan davranışlarına yönelimine ve oyun eğilimlerine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Gaziantep il merkezinde yer alan ilkokul bünyesindeki anasınıflarında, ortaokul bünyesindeki anasınıflarında ve bağımsız anaokullarında öğrenim gören 184 çocuk ve anneleri oluşturmaktadır. Araştırmada ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Çalışma grubuna alınan annelerin kapsayıcı işlev düzeylerini ölçmek amacıyla Zabcı, Erol ve Şimşek (2018) tarafından geliştirilen“Ebeveyn Çocuk Kapsayıcı İşlev Ölçeği”, çocukların saldırganlık yönelimini ölçmek için Kaynak, Kan ve Kurtulmuş (2016) tarafından geliştirilen“Saldırganlığa Yönelim Ölçeği”ve çocukların oyun eğilimini ölçmek amacıyla Barnett (1990) tarafından geliştirilen, Keleş ve Yurt (2017) tarafından Türkçeye uyarlanan“Çocuklar İçin Oynama Eğilimi Ölçeği”(Children's Playfulness Scale) kullanılmıştır. Araştırmada toplanan veriler, SPSS 22.0 paket programıyla analiz edilmiştir. Pearson Korelasyon Analizi sonuçlarına göre çocukların annelerinin kapsayıcı işlev düzeyleri ile oyun oynama eğilimleri arasında bir ilişki bulunamamış fakat çocukların annelerinin kapsayıcı işlev düzeyleri ile çocukların saldırganlık dürtüleri arasında negatif yönlü yüksek düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Ayrıca annelerin eğitim durumlarının da kapsayıcı işlevlerini anlamlı düzeyde etkilediği, çocukların saldırganlık yönelimine ait puanların annelerin kapsayıcı işlevlerine ait puanları anlamlı oranda yordadığı sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen bulgular literatürdeki bilgiler çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effect of inclusive function levels of mothers of 48-72 months old children on children's aggressive behavior orientation and play tendencies. The study group of the research consists of 184 children studying in kindergartens in primary school, kindergartens in secondary school and independent kindergartens and their mothers in Gaziantep city center. Relational screening method was used in the study. In order to measure the inclusive functional levels of the mothers included in the study group“Parent-Child Inclusive Function Scale”developed by Zabcı, Erol and Şimşek (2018,“Tendency to Aggression Scale”, to measure children's tendency to aggression developed by Kaynak, Kan and Kurtulmuş (2016), and“Tendency to Play for Children”(Children's Tendency Scale" developed by Barnett (1990) and adapted to Turkish by Keleş and Yurt (2017) to measure children's tendency to play Playfulness Scale) were used. The data collected in the research were analyzed with the SPSS 22.0 packaged software. According to the results of the Pearson Correlation Analysis, no relationship was determined between the inclusive function levels of the children's mothers and their tendency to play, but it was observed that there was a negative and highly significant relationship between the children's mothers' inclusive function levels and the children's aggression motives. In addition, it was concluded that the educational status of the mothers affected their inclusive functions significantly, and that the scores of children's aggression orientation considerably predicted the scores of mothers' inclusive functions. The results are discussed within the framework literature.