İnternet haberlerinde toplumsal cinsiyet: Afrika ülkeleri örneği
Representation of gender in internet news
  1. Tez No: 780456
  2. Yazar: ACHE TİDJANİ ABDERAMANE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH TİRYAKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Son yirmi yılda, internet tabanlı hizmetlerin önemli oranda büyümesine tanık olduk, dolayısıyla internet insanların hayatında birçok yönde etkili olmaya başlamıştır. İnternetin her geçen gün gelişen teknolojisiyle etkilediği sektörlerden bir de medya olmuştur. Bununla birlikte internet gazeteciliği kavramı ortaya çıkmıştır. İnternetin hem bugünkü teknoloji hem de gelecekte olacak gelişmelerle birlikte dünyada büyük etkisi devam etmektedir. Bu çalışmanın temel amacı, yeni medyada toplumsal cinsiyet temsillerini incelenmek ve internet haberlerinde toplumsal cinsiyet rollerinin nasıl temsil edildiğini göstermektedir. Çalışmada, internet haberlerinde toplumsal cinsiyete yönelik kadın temsili analiz edilmiştir. Toplumsal cinsiyetsizliği daha iyi anlamak adına toplumsal cinsiyet ve rolleri, toplumsal cinsiyetle ilgili kuramsal yaklaşımları, toplumsal cinsiyette eşitsizlik ile ayrımcılık ve toplumsal cinsiyet ve haber konularına yer verilmiştir. Ayrıca internet haberciliği, internet gazeteciliğinin ortaya çıkışı ve gelişimi, internet haberciliğinin temel özelikleri ve yeni medya ve geleneksel medya kavramları bu eksende incelenmiştir. Çalışmanın uygulama bölümünde ise, Afrika kıtasındaki gazetelerin ilgili internet haberlerine toplumsal cinsiyetin temsilini incelemek için söylem analizi yapılmıştır. Çalışmada, Afrika ülkelerinden Cezayir, Mısır, Fas, Moritanya, Somalı ve Sudan ülkelerinin en çok takip edilen 12 gazetesinin internet sayfasındaki 24 haberde kadınlarla ilgili kullanılan söylemle toplumsal cinsiyet rolleri, eşitsizliğin ve ayrımcılığın nasıl temsil edildiği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the representation of gender in the new media in terms of the powerful effect of internet journalism, which is widespread today, and to show how the roles of gender reflected in internet news create a reaction. The last few years have witnessed a significant growth of Internet-based services, so the Internet has been influential in many ways. One of the sectors that the Internet has impacted through its day-by-day developing technology has been the media. Along with this, the concept of Internet journalism has emerged. It is seen that the internet has a great impact on the world through both today's technology and future developments. In this study, the gender representation of women in internet news was analyzed. In order to better understand gender neutrality; gender and its roles, institutional approaches to gender, gender inequality and discrimination, and gender and news were included. In addition, internet journalism, the emergence and development of internet journalism, the basic features of internet journalism, and the concepts of new media and traditional media were also applied. In the application part of the study, a discourse analysis of the representation of gender in African internet news was made. The study tried to show how the roles of gender, inequality, and discrimination are represented and women are identified with the discourse used on women. The newspapers were chosen from the African continent, taking Algeria, Egypt, Morocco, Mauritania, Somalia, and Sudan as an example.