Eski Mısır'da kadın
Woman in ancient Egypt
- Tez No: 780505
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH MEHMET BERK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Kökleri 3000 yıldan daha eskiye dayanan Eski Mısır uygarlığı gerek akademik çalışmalara gerekse popüler kültüre birçok farklı çerçevede malzeme sağlamıştır. Mısır medeniyetine Nil nehri hayat vermiştir. Mısır medeniyeti bulunduğu coğrafi konum nedeniyle diğer medeniyetlere kapalı bir yapıya sahip olmuşlardır. XIX. yüzyılda bulunun ilk kalıntılarla birlikte Mısır medeniyeti hakkında bilgi sahibi olmaya başladık. Özellikle Fransız bilim adamı ve aynı zamanda Mısır bilimini kuran Jean François Champollion'un Rosetta taşındaki kral adlarını hiyeroglifler üzerinde çözümlemeye başlamasıyla Mısır bilimi büyük bir gelişme göstermiştir. Medeniyetlerin tarihini anlayabilmek için yalnızca yöneticilere değil; toplumun coğrafyasına, kültürel yapısına ve inancına bakmak da oldukça önemlidir. Eski Mısır her alanda olduğu gibi yaşam biçimlerinde de diğer medeniyetlerden farklılık göstermektedirler. Eski Çağ medeniyetlerinde çok sık karşılaşmadığımız kadın olgusunu, Eski Mısır'ın toplumunda, siyasetinde ve dininde azımsanmayacak ölçüde görmekteyiz. Eski Mısır kadınları bu doğrultuda araştırmaya değer noktadadır. Kadın hükümdarlardan sosyal alanda kadınlara biçilen rollere, Eski Mısır dininde kadının konumuna genel hatlarıyla bir bakış bu çalışmada ele alınmış hem Mısır uygarlığına hem de içerisindeki toplumsal siyasi ve dini nüvelere yer verilmiştir. Mısır kadınlarını siyasette firavun veya naip olarak, sosyal yaşamda birçok yasal hakka sahip olarak, din alanında hem tanrıça olarak hem rahip olarak görmekteyiz. Her alanda kadınların aktif rol oynaması, Mısırlı kadınları diğer toplumlardan ayırmaktadır. Kadim Mısır medeniyetini kadın çerçevesinde sosyal, siyasi ve dini yapısı ele alınarak çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ancient Egyptian civilization whose roots go back more than three thousand years provided many different materials for both academic studies and popular culture in many different domains. Nile river vitalized and gave life to Egyptian Society. Due to it's geographical position the Egyptian society did not engage with other societies and created a mysterious world among themselves. With the first remnants that are found in 19th century we started to obtain information about Egyptian Civilization. Especially, with efforts of French scientist Jean François Champollion's decoding of king names on the Rosetta Stone Hieroglyphics, Egyptian science started to be discovered by other civilizations. To understand history of civilizations observing their rulers is not enough, we should also consider their geography, cultural structure, and religion of the society. As in every domain, Ancient Egypt also differ from other civilizations in its way of life too. In Ancient Civilizations we do not come across to the phenomenon of woman, yet we can observe women in Ancient Egypt's monde, politics, and religion very exceedingly. From woman rulers to social sphere the roles that are given to woman and position of women in Ancient Egypt religion is discussed in this essay within the context of Egyptian civilization their societal, political, and religious essence. We can observe Egyptian women in politics as pharaohs and viceroys, in social life as people who hold many legal rights and in religion as both goddess and priestess. Women occurring in every domain differentiates Egyptian Society drastically from other societies. In this thesis the civilization of Ancient Egypt its social, political and religious structure is discussed through the spectacle of women.