Kronik lateral epikondilit tedavisindeperkütan drillemenin klinik sonuçları
Clinical results of percutaneous drilling in the treatment of chronic lateral epicondilitis
- Tez No: 780561
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RECEP DİNÇER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Kronik lateral epikondilit dirseğin en sık ağrı nedenlerinden birisidir. Uygulanan tedavi yöntemleri çok fazladır. Genellikle konservatif yöntemle iyileşir. Nadiren de olsa her türlü tedaviye rağmen iyileşmediği görülmüştür. Çalışmamızın esas amacı daha önce konservatif tedavi uygulanmış olan lateral epikondilit tanılı hastalara perkütan drilizasyon işlemi yaparak bu işlemin klinik sonuçlarını araştırmaktır. Çalışmamızda 31 hasta bulunmaktadır. Bu hastaların demografik özellikleri olan yaş, cinsiyet, VKİ, meslek, eğitim durumu, hobi, dominant taraf, sigara kullanımı gibi özellikler belirlenmiştir. Hastalarımızın tamamına tedavi öncesi ve tedavi sonrası 1. ay ile 12. ayda yapılan kontrollerde VAS skorları, PRTEE skoru, Roles Maudsly skoru, kavrama gücü bakılmıştır. Tedavi öncesi ve sonrası yapılan analizlerde yaptığımız işlemin tedavi için başarılı bir yöntem olduğunu tespit ettik. Çalışmamız sonucunda ulaştığımız başarı ile kronik lateral epikondiliti olan hastalarda alternatif tedavi yöntemi olarak perkütan drilizasyon yapılabileceğini savunuyoruz. Yüksek maliyetli ve yüksek komplikasyon riski içeren daha büyük cerrahi işlemlere kıyasla daha avantajlıdır. Konservatif tedavi uygulanmış ama sonuç alınamamış hastalarda kullanılabileceğini savunuyoruz.
Özet (Çeviri)
Chronic lateral epicondylitis is one of the most common causes of elbow pain. There are many treatments available. Usually heals conservatively. Although rare, it has been observed that it does not improve despite all kinds of treatment. The main purpose of our study is to investigate the clinical results of this procedure by performing percutaneous drilling in patients with a diagnosis of lateral epicondylitis who have previously been treated conservatively. There are 31 patients in our study. Demographic characteristics of these patients, such as age, gender, BMI, occupation, educational status, hobby, dominant side, and smoking, were determined. VAS scores, PRTEE score, Roles Maudsly score, and grip strength were evaluated in all of our patients before and after the treatment at the 1st and 12th months of the controls. In the pre- and post-treatment analyzes, we determined that the procedure we performed was a successful method for treatment. With the success we have achieved as a result of our study, we argue that wig-drilling can be performed as an alternative treatment method in patients with chronic lateral epicondylitis. It is more advantageous compared to larger surgical procedures with high cost and high complication risk. We argue that it can be used in patients who have been treated conservatively but with no results.