Fermente ve ısıl işlem uygulanmış sucuklarda meydana gelen oksidasyon düzeylerinin tespiti
Determination of oxidation levels in fermented and heat treated sucuk
  1. Tez No: 780573
  2. Yazar: HAYRİYE ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada; sucuklar, 24, 72 ve 120 saat fermente edilmek üzere üç ana gruba (A, B, C) ayrılmıştır. A ve B gruplarının bir kısmına ısıl işlem uygulanmış bir kısmına uygulanmamıştır. C grubuna ise ısıl işlem uygulanmamıştır. Fermente ve ısıl işlem uygulanmış sucuk örneklerinin üretim (1., 3. ve 5. gün) ve depolama süresince (0., 25., 50., ve 75. gün) meydana gelen oksidasyon düzeyleri belirlenmiştir. Örneklerin fizikokimyasal özelliklerini belirlemek için; nem, protein, yağ, kül, su aktivitesi (aw), pH, renk, thiobarbitürik asit (TBA), toplam karbonil, titrasyon asitliği, tekstür profil analizleri yapılmıştır. Ayrıca örneklerde duyusal analiz yapılmıştır. Tüketime hazır sucukların ortalama nem, protein, toplam yağ ve toplam kül içeriklerinin sırasıyla %42.43-54.35, %16.86-20.55, %24.80-31.63 ve %3.68-4.06 arasında değiştiği tespit edilmiştir. Sucuk örneklerinin pH değerlerinin 5.20-6.08, su aktivitesi (aw) değerlerinin 0.93-0.96 ve laktik asit içeriklerinin %0.78-1.55 arasında olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; sausages were divided into three main groups (A, B, C) to be fermented for 24, 72 and 120 hours. Some of the A and B groups were heat treated and some were not. In the C group, no heat treatment was applied. Oxidation levels of fermented and heat-treated sausage samples were determined during production (1st, 3rd and 5th days) and during storage (0., 25., 50. and 75. days). To determine the physicochemical properties of the samples; moisture, protein, oil, ash, water activity (aw), pH, color, thiobarbituric acid (TBA), total carbonyl, titration acidity, texture profile analyzes were made. In addition, sensory analysis was performed on the samples. It was determined that the average moisture, protein, total fat and total ash contents of ready-to-eat sausages varied between 42.43%-54.35%, 16.86-20.55%, 24.80-31.63% and 3.68-4.06%, respectively. It was determined that the pH values of the sucuk samples were between 5.20-6.08, the water activity (aw) values were between 0.93-0.96 and the lactic acid contents were between 0.78%-1.55%.