Ankara piyasasında satılan yağsı süttozlarının yoğurt üretiminde kullanımı üzerine bir araştırma
A Research on the use of nonfat milk powders which marketing in Anakara in yoghurt production
  1. Tez No: 67573
  2. Yazar: ALİ TOPÇU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Yoğurt dünyada ve özellikle ülkemizde tüketilen fermente süt ürünleri içerisinde önemli bir paya sahiptir. Yoğurdun reolojik, kimyasal ve duyusal özellikleri üzerine bir çok faktörün etkili olduğu bilindiğinden, bu çalışmada yoğurt üretiminde kurumadde arttırımı için kullanılan farklı marka ve menşeli süttozların, yoğurt kalitesi üzerine etkileri araştırılmıştır. Araştırmada A ve B marka iki adet yerli, C ve D marka, ithal edilmiş olan iki adet yabancı, toplam dört farklı yağsız süttozu ile çalışılmıştır. Hammadde ve diğer bütün şartlar sabit tutulmak kaydıyla süte %3 oranında yağsız süttozlarından ilave edilmiştir. 95 °C'de 5 dakikalık ısıl işlem uygulanmış ve 45 °G'ye soğutulup, %2.5 kültür ilavesi yapılmıştır. 43 °C'de 2.5 saat inkübe edilmiş ve bu süre sonunda + 5 °C'de depolanmıştır.
Özet (Çeviri)
n SUMMARY Yogurt has a significant portion in the consumption of fermented milk products in the world and specially in Turkey. As it is known, there are many factors effective on reological, chemical and sensory characteristics of yogurt. In this research the effect of different type of nonfat dry milk powder on quality of yogurt was studied. In this research two locally produced which are called A and B, and two imported which are called C and D, totally four types of nonfat dry milk powders have been used. %3 from each of the different types of milk powders were added to milk and heated for 5 minute at 95 °C, then cooled to 45 °C. %2.5 cultures inoculated at 43 °C and incubate for 2.5 hours. After incubation period the yogurt storage at +5 °C.