Farklı biber tiplerinin anter kültüründe bitkiye dönüşen embriyo sayısı, embriyo oluşum zamanı ve spontan double haploid oranına etklerinin belirlenmesi
Determination of the effects of different pepper types on embryo number, embryo formation time and spontaneous double haploid ratio in anther culture
  1. Tez No: 780586
  2. Yazar: FERİDE GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN CEYHAN, DOÇ. DR. HASAN PINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Islahı ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Diğer bitkilerde olduğu gibi biber ıslahında double hablodizasyon oldukça önemlidir. Ancak anter kültürü etkinliğini etkileyen en önemli etkenlerin başında genotip gelmektedir. Özellikle biber ıslahında faaliyet gösteren tohum firmalarının ıslah programlarını double haploid tekniğine göre dizayn edebilmeleri için farklı genotiplerin anter kültürüne tepkilerini bilmeleri ve buna göre planlama yapmaları gerekmektedir. Biberde çok farklı meyve tipleriyer almakta olup, her meyve tipinde bitkiye dönüşen embriyo sayısı ve ilk embriyo oluşum zamanı için ön görünün oluşturulması önem arz etmektedir. Bu çalışmada; Areo Tohumculuk AŞ'nin gen kaynaklarından, California Wonder (50 genotip), çarliston (10 genotip), dolma (50 genotip), jalopen (50 genotip), kapya (50 genotip), sivri (30 genotip) biber tiplerine ait genotiplerin anter kültüründe bitkiye dönüşen embriyo sayısı, embriyo oluşum zamanı ve spontan double haploid oranına etkilerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla 50 adet California Wonder 10 adet Çarliston, 50 adet Dolma, 50 adet Jalopen, 50 adet kapya ve 30 adet Sivri olmak üzere toplam 240 adet biber genotipine ait tomurcuklar anter kültürüne alınmıştır. Anter kültüründe genotiplere ait bitkiye dönüşen embriyo sayısı (adet/tomurcuk), embriyo çıkış zamanı (gün/genotip), iklimlendirilen bitki sayısı, spontan haploid/double haploid oranı (%) belirlenmiştir. Elde edilen bulgular biber ıslahı programlarında anter kültürü ile ilgili farklı biber tiplerine göre bir öngörü oluşturabilecektir
Özet (Çeviri)
Similar to other plant species, double hablodization is crucial for pepper breeding. However, genotype is one of the most important factors determining the haploid / double haploid (DH) success rate of anther culture. In particular, the seed companies operating in pepper breeding need to know the reactions of different genotypes to anther culture and plan accordingly in order to design breeding programs according to the double haploid technique. There are many different types of fruit types in pepper with a very different response to DH. Hence, it is important to create a preliminary view for the number of embryos that turn into plants in each type of pepper and the time of formation of the first embryo. Plant material of this study included Areo Seed pepper genotypes; California Wonder (50 genotype), Charlie (10 genotypes), dolma (50 genotype), jalapeno (50 genotype), capia (50 genotype), sivri (Turkish green) (30 genotype). The effects of genotypes on the number of embryos, embryo formation and the spontaneous double haploid formation rate were determined. For this purpose, 50 California Wonder, 10 Charliston, 50 dolma, Jalapeno, and 50 Turkish-green type sivri, 240 genotypes in total, were used for anther culture. The number of embryos (pcs/bud), embryo emergence time (days/genotype), number of acclimatized plants, spontaneous haploid/double haploid ratio (%) were determined in anther culture. The findings obtained will be able to create a prediction about anther culture in pepper breeding programs according to different pepper fruit types.