Su kaynakları yönetimindeki politika ve sorunlar: Denizli örneğinde bir değerlendirme
Policies and problems in water resources management:an assesment in Deni̇zli̇ sample
- Tez No: 780631
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLÜN EVİNÇ TORLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 270
Özet
Su, Dünya'da insanoğlunun sürdürülebilirliğinin en temel kaynaklarından biridir. Tarih boyunca insanlar, hayatlarını su ile devam ettirmiş, yerleşimlerini su kaynakları etrafında gerçekleştirmek istemişlerdir. İnsanoğlu varlığını suya borçludur. Su kaynakları sadece insanoğlu için değil yaşayan tüm canlılar ve Dünya'daki yaşanabilir çevrenin devamı için de önemlidir. İklimlerin düzenlenmesinden, tüm canlılar için hayati önem taşıyan su kaynaklarındaki sorunlar çoğunlukla su kaynaklarının çevresel etkilere maruz kalmasıyla ortaya çıkmaktadır. Günümüzde hem doğal hem de yapay çevreden kaynaklanan olumsuz etkilerle kirlenen ve azalan su kaynakları her zamankinden daha öncelikli bir konumda bulunmaktadır. Çalışmanın amacı, genel olarak Dünya ölçeğinden özelde Türkiye ve Denizli ölçeğine kadar su kaynaklarının yönetim yapılarını, sorunlarını ve çözüm önerileri, eylem ve politikaları incelemektir. Su kaynakları yönetiminin yasal ve kurumsal yapısı, yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri, ilgili bölümlerde sırası ile Dünya, Türkiye ve Denizli için verilmektedir. Çevre yönetiminin başarılı olabilmesi için mutlaka halkın katılımı ve bilinçli bir topluluk gerektiği fikrinden hareketle yapılan anket çalışması ile de Denizli halkının konuya ilişkin algısı ve bilinç düzeyinin ölçülmesine çalışılmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde; su kaynakları ve su kirliliği özelinde çevre ve çevre sorunları üzerinde durulmaktadır. İkinci bölümde, Dünya'da su kaynaklarının dağılımı, örnek su kaynakları yönetim yapıları, uluslararası kuruluşlar ve küresel su tekelleri ile sınır aşan sular konularına yer verilmektedir. Üçüncü bölümde, Türkiye'de su kaynakları yönetiminin yasal ve kurumsal yapısı, sorunlar ve çözüm arayışları; Dördüncü bölümde, Denizli İlinde incelenmektedir. Beşinci ve son bölümde ise, Denizli halkına yönelik bir anket çalışması yapılmaktadır
Özet (Çeviri)
Water is one of the main sources of sustainability of mankind in the world. Through history people have kept their lives going by water and have wanted to settle around water resources. Mankind owes its existence to water. Water resources are not important for only mankind and also important for all living things and permanency of livable environment in the world. Problems on water resources, which have critical role from being arranged of climates to being very important for living things, occur because water resources are exposed to environmental effects. Today water resources, which become dirty and less because of negative effects arising from natural and artificial environment, are more important than ever. The purpose of this study is to analyze water resources management structures and problems of these sources, suggestions, actions and policies directed towards solutions for problems from World scale in general to Turkey and Denizli scales in particular. Legal and institutional structure of water resources management, problems and solution suggestions are given for World, Turkey and Denizli respectively in related parts. It is also being tried to measure perception and consciousness degree related to topic of Denizli society by the help of questionnaire applied by the mean that the successive environmental management needs concious community and participation of community. In first part of study environment and environment problems in the specific sense of water resources and water pollution are analyzed. In second part distribution of water resources in the world, reference water resources management structures, international institutes, global water monopolies and water crossing the frontier are examined. In third part legal and institutional structure of water resources management, problems and solution searches for Turkey are analyzed; in fourth part those are analyzed for Denizli. And in last part a questionnaire directed to Denizli society is made.