Dijitalleşen çağda risk algısı güven algısı ve satış sonrası hizmetlerin tüketicilerin onlıne alışveriş davranışları üzerine etkisi: Amasya ili örneği
The effect of risk perception, trust perception and after-sales services on consumers' online shopping behaviors in the era of digitalization: The case of Amasya province
  1. Tez No: 780765
  2. Yazar: MURAT KARTAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİDAR BÜYÜKER İŞLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmada Amasya ilinde yaşayan tüketicilerin, online alışverişte karşılaşmış oldukları risk algısı, güven algısı ve satış sonrası hizmetlerde oluşabilecek temel sorunların, tüketicilerin online alışveriş davranışları üzerindeki etkisinin neler olduğunun belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada 500 kişilik katılımcıya Google Survey üzerinden anket soruları yöneltilmiş, elde edilen veriler SPSS 22.0 paket programı üzerinden analiz edilmiştir. Bu kapsamda elde edilen verilere tanımlayıcı istatistikler, güvenilirlik analizi, geçerlilik analizi, t-testi (independent samples t-test), tek yönlü varyans analizi (one way ANOVA), Tukey's HSD testi ve çoklu doğrusal regresyon analizi uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda elde edilen verilerden çeşitli bulgulara ulaşılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular doğrultusunda, katılımcıların yaklaşık %79,3'ünün internet kullanım düzeylerinin orta ve üst düzeyde olduğu görülmektedir. Elde edilen bu değer sonucunda, internet kullanan ve online alışveriş yapan bireylerde online alışveriş davranışlarının; tüketicilerin eğitim düzeylerine, mesleklerine, hane halkı aylık gelir düzeylerine ve online alışverişte tercih ettikleri ödeme yöntemlerine göre farklılaştığı belirlenmiştir. Aynı zamanda yapılan araştırma sonucunda tüketicilerin online alışverişteki risk algısının, güven algısının ve satış sonrası hizmetlerin online alışveriş davranışları üzerinde anlamlı bir etkisinin olduğu istatistiksel yöntemlerle tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the risk perception, trust perception and the main problems that may arise in after-sales services that consumers living in Amasya province have encountered in online shopping, and what their impact is on consumers' online shopping behavior. In the study, survey questions were asked to 500 participants via Google Survey and the obtained data were analyzed via SPSS 22.0 package program. In this context, the data obtained from the descriptive statistics, reliability analysis, reliability analysis, t-test (independent samples t-test, one way analysis of variance (one way ANOVA), Tukey's HSD test, and multiple linear regression analysis was applied. Various findings have been reached from the data obtained as a result of the analyzes carried out. According to the findings obtained from the research, it is observed that approximately 79.3% of the participants have medium and high levels of Internet usage. As a result of this value obtained, it was determined that online shopping behaviors of individuals using the Internet and shopping online differ according to consumers' education levels, professions, household monthly income levels, and pay methods they prefer in online shopping. At the same time as a result of research, consumers in online shopping risk perception, the perception of trust and after-sales services have a significant impact on online shopping behavior were determined by statistical methods.