Studies toward the synthesis of novel 1,4-oxazepan-5-one and coumarin derivatives
Yeni 1,4-oksazepan-5-on ve kumarin türevlerinin sentezine yönelik çalışmalar
  1. Tez No: 780864
  2. Yazar: TUĞÇE AKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÇAĞIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada 1,4-oksazepan-5-on iskeletine sahip potansiyel yeni MDM2 inhibitörünün sentezlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla başlangıç maddesi olarak (R)-(4-klorofenil)glisin kullanılmıştır. Bunun LiAlH4 ile indirgenmesi ve aminin Trt grubu ile korunması hedeflenmiştir. Aldehite oksidasyondan sonra, glutakonik asitin yapıya doğrudan veya kademeli olarak, Michael tipi ekleme veya HATU kullanılarak amin ile birleştirilmesi amaçlanmıştır. Ancak bu tepkime oldukça sorunlu gerçekleşmiş ve bu iskeletin hazırlanmasına yönelik tüm girişimler başarısız olmuştur. Ayrıca kiral aminoalkol ve korumalı 5-hidroksi-2-pentanoik asitten başlanarak önce kupling sonra oksa-Michael ilavesi olmak üzere iki aşamada 1,4-oksazepan-5-on sentezi de denenmiştir. Ancak bu da iyi çalışmamıştır. Glutakonik asit reaksiyonlarının eklenmesinde aktif metilen grubu varlığı ana problem gibi görünmektedir. Bu tezin ikinci bölümünde, çeşitli 1,2,3-triazol ikameli kumarinin sentezlenmesi ve kanser hücreleri üzerinde potansiyel antiproliferatif özelliklerinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu sentezlerde başlangıç maddesi olarak asetilsalisilik asit kullanılmıştır. Anahtar ara ürünler olarak 4-asetilen ikameli kumarin türevlerine dönüştürülmüş ve ardından bunların karşılık gelen ürünlere dönüşümleri amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study it is aimed to synthesize potential novel MDM2 inhibitor which has 1,4-oxazepan-5-one skeleton. For this purpose (R)-(4-chlorophenyl)glycine was used as a starting material. Reduction of that with LiAlH4 and the protection of amine by Trt group was performed. After oxidation to aldehyde, direct or stepwise installation of glutaconic to the structure by either Michael type addition or coupling with amine by using HATU was quite problematic and all attempts were failed toward the preparation of this skeleton. Besides, synthesis of 1,4-oxazepan-5-one was also tried starting from chiral aminoalcohol and protected 5-hydroxy-2-pentanoic acid in two steps, first coupling then oxa-Michael addition. However this did not work well too. It seems that presence of activated methylene group might be the main problem in the addition of glutaconic acid reactions. In the second part of this thesis it was aimed to synthesize the 1,2,3-triazole substituted coumarin in order to investigate the potential antiproliferative properties of these over cancer cells. Acetylsalicilic acid was used as starting material in these syntheses. That was transformed 4-acetylene substituted coumarin derivatives as key intermediates then their transformations to corresponding final products was performed by click chemistry.