Hızlı moda merkezi olarak Asya : Hızlı moda endüstrisinin gelişimi üzerine kavramsal bir inceleme
Asia as a fast fashion hub: A conceptual review of the development of fast fashion industry
- Tez No: 780916
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EDA TURANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Hızlı moda üzerine Asya pazarını konu alan çalışmalar sınırlıdır. Asya ve hızlı moda arasındaki ilişkinin incelenmesi genellikle Asya'nın, Batılı markaların tedarik zincirinin yalnızca bir parçası olması ile sınırlı kalmaktadır. Bu çalışma, hızlı moda hakkındaki mevcut tartışmaları, Asya perspektiften inceleyerek bu sorunu ele almak ve Asya'nın günümüz hızlı moda endüstrisinin yapısındaki rolünü ortaya çıkarmak açısından önemlidir. Araştırma soruları hakkında veri ve bilgi toplamak için anlatısal bir literatür taraması kullanılmış ve bu sayede betimleyici bir tartışma yürütülmüştür. Bu çalışma, Asya'da modern modanın ilerlemesini ve Asya'nın küresel hızlı moda endüstrisinin gelişimindeki rolünü incelemektedir. Mevcut bilgi boşluklarını tespit etmek amacıyla çalışmada Asya bağlamında hızlı moda kavramı ve Asyalı hızlı moda tüketicisi üzerine bir değerlendirme de sunulmaktadır. Çalışmada aynı zamanda Asya'nın hızlı moda endüstrisindeki mevcut durumunu anlamak için, Japonya (UNIQLO), Filipinler (BENCH/) ve Çin'den (Shein) yerli markalar örnek olarak alınmış ve bu çerçevede endüstrinin genel yapısı ve karşılaştığı sorunlar da analiz edilmeye çalışılmıştır. Bunların yanı sıra hızlı moda sektörü toplumun çeşitli paydaşları tarafından eleştirilmektedir. Çalışma, bu eleştirileri ve Asya hızlı moda endüstrisinin eleştirilere karşı sosyal sorumluluklarını nasıl algıladığını da kısaca açıklamaktadır. Çalışma, toplumsal gelişmelerin ve ekonomik dönüşümlerin Asya'da modern modanın ilerlemesine yardımcı olduğunu ortaya koymuştur. Asya'nın rolü öncelikle Batılı çok uluslu şirketler için bir üretici pazarı olarak başlamış ancak zaman içinde Asya, bir tüketici pazarına dönüşmüştür. Batı ve Asya içi etkileşim ve ticari alışveriş, modanın modernleşmesini sağlamış ve günümüzün hızlı moda endüstrisinin yapılanmasına yardımcı olmuştur. Asya'daki moda kavramı, sosyo-kültürel dönüşüm ve ekonomik ivmeyle orantılıdır. Asya'nın hızlı moda endüstrisi, Asyalı tüketicilerin talebi ve dijital bağlantılılığı tarafından yönlendirilmektedir. Buna ek olarak, Asya'nın hızlı moda alanındaki küresel ticaretindeki rolüne rağmen sektör, paydaşların eleştirilerine maruz kalmaktadır ancak, Asya bölgesinin sosyal sorumluluk yaklaşımlarının Batı'dan farklı olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Current studies on fast fashion addressing the Asian market are limited. Asia's obscure representation in the existing body of literature is limited and acts as one part only of the supply chain of western brands. This study is important in addressing this issue and in finding out the role of Asia in the structure of today's fast fashion industry by exploring existing debates about fast fashion from an Asian perspective. A narrative literature review was used to collect data and information about the research questions, and by which a descriptive discussion is conducted. The paper examines the progression of modern fashion in Asia and the role of Asia in the development of the global fast fashion industry. A discussion on the concept of fast fashion and the Asian fast fashion consumer in the Asian context is also presented in the study to identify existing knowledge gaps. The study also analyzes the present status and developments in Asia's fast fashion industry along with the approaches used by the industry, especially by using domestic brands from Japan (UNIQLO), Philippines (BENCH/), and China (Shein) as examples. Moreover, the industry is without criticisms from various stakeholders of the society. The study briefly explains these criticisms and how Asian fast fashion industry perceive its social responsibilities against the criticisms it is facing. The study found out that societal advancements and economic transformations helped in the progression of modern fashion in Asia. The role of Asia started primarily as a producer market for western MNCs but flourished into a consumer market. Engagement and trade exchange with the West and intra-Asia resulted in the modernization of fashion and helped structure today's fast fashion industry. The concept of fashion in Asia is commensurate to socio-cultural transformation and economic drive. Asia's fast fashion industry is driven by demand and digital-connectedness of Asian consumers. Despite Asia's role in fast fashion global trade, the industry faces criticisms from stakeholders, however, the region's approach to social responsibilities is different from the West.