The agrarian question, degrowth and the Global South
Tarım sorunu, küçülme ve Küresel Güney
- Tez No: 780941
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TORE FOUGNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Economics, Political Science, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Sınırsız ekonomik büyüme zihniyetine karşı çıkan küçülme (degrowth) fikri ve hareketinin yükselişine rağmen özellikle Küresel Güney ile bağlantılı olarak, tarım, toprak ve köylülüğün koşullarına ilişkin perspektifi üzerine çok az çalışma bulunmaktadır. Küçülme için tarımsal mercek sadece arzu edilir olmakla kalmayıp aynı zamanda onun teorik düzeyde ufkunu genişletmesi ve aktivizminin çevre, iklim ve küresel kapitalizmin güncel krizleriyle mücadele etmesi için de gereklidir. Bu çalışma, eleştirel tarım çalışmalarına konu olan“tarım sorunu”ndan (agrarian question) yararlanarak onun ilgili unsurlarını küçülmenin araştırma alanını genişletmek için kullanmayı amaçlamaktadır. Küçülme dahilinde, tarımsal unsurları kavramsallaştırarak, tarımsal küçülmeyi (agrarian degrowth) gerçekleştirmenin olası yollarını araştırmaktadır. Sonuç olarak, toplumsal hareketlerin, çoğulcu evrenselliğin (pluriverse), agroekolojinin ve hurûçun (delinking), küçülmenin tarımsallaşması ve küçülme geçişini yönlendirmesi için büyük bir öneme sahip olduğu belirlenmiştir. Bu çalışmaya göre, tarımsal küçülme için geçiş döneminde ana aktör toplumsal hareketler olmalıdır. Bu, her düzeydeki uygulamaların çoğulcu evrensellik anlayışı ve tarımsal üretim ile kırsal geçim için agroekolojik uygulamaların benimsenmesi ile desteklenmelidir. Nihai hedef ise Küresel Güney'in küresel kapitalist sistemden ve onun olumsuz sosyal ve çevresel etkilerinden hurûçu, yani kopmasıdır.
Özet (Çeviri)
Despite the rise of the degrowth idea and movement, which opposes the limitless economic growth mindset, little work has been done on its perspective on agriculture, land and the conditions of the peasantry, especially in relation to the Global South. Yet, the agrarian lens is not only desirable but also necessary for degrowth to expand its horizon at the theoretical level as well as its activism to tackle contemporary crises of environment, climate, and global capitalism. This thesis aims to draw on the“agrarian question”from critical agrarian studies and bring relevant elements of it to broaden degrowth's research agenda. By conceptualizing agrarian elements within degrowth, possible ways to achieve agrarian degrowth are explored. As a result, social movements, pluriversality, agroecology, and delinking have been identified to be of significant importance in driving agrarianization of degrowth and a degrowth transition. The main argument of the thesis is that social movements will be the main actors of change during a transition period, with agroecological practices adopted for agricultural production and rural livelihoods and supported by pluriverse practices at all levels for the end goal of delinking the Global South from the global capitalist system and its negative social and environmental effects.