Ultrason uygulamalarının portakal-havuç suyu karışımının kalite özellikleri üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of ultrasound treatments on the quality properties of orange-carrot juice blend
- Tez No: 781060
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇEN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada 60:40 oranında hazırlanan portakal-havuç suyu karışımı, geleneksel pastörizasyon (PST) (90 °C, 1 dakika), ultrasonikasyon (US) (30 dakika) ve 40 °C, 50 °C ve 60 °C sıcaklıkta termosonikasyon (US+°C) işlemlerine tabi tutulmuştur. Uygulanan işlemler sonrasında elde edilen portakal-havuç suyu karışımı örnekleri buzdolabı (4±0,5 ºC) ve oda sıcaklığı (25±0,5 ºC) şartlarında 28 gün boyunca depolanmıştır. Kontrol (işlem uygulanmamış), PST, US, US+40 ºC, US+50 ºC ve US+60 ºC örneklerinin 0., 14., ve 28. gün örneklerine belirlenen kalite ve mikrobiyolojik analizleri yapılmıştır. Farklı işlemler uygulanan portakal-havuç suyu örneklerinin buzdolabı (4±0,5 ºC) ve oda sıcaklığı (25±0,5 ºC) şartlarında 28 gün boyunca depolanması sonucunda PST, US+50 ºC ve US+60 ºC örneklerinin mikrobiyolojik raf ömürlerinin devam ettiği ve tüketilebilir durumda oldukları belirlenmiştir. Sonikasyon uygulamaları ile örneklerin titrasyon asitliği değerleri kontrole kıyasla önemli bir değişiklik göstermezken (p>0,05), °briks değerleri ise kontrole göre düşmüştür (p0,05). Toplam fenolik madde miktarında kontrol örneğine göre azalma olmuştur (p0,05). PST örneğinin askorbik asit miktarında ise kontrol örneğine kıyasla azalma olduğu saptanmıştır (p0,05).
Özet (Çeviri)
In current study, the mixture of orange and carrot juice prepared at a ratio of 60:40 was processed with traditional pasteurization (PST) at 90 °C for a min, ultrason (US) for a 30 min and thermosonication (US+heat) at 40 °C, 50 °C and 60 °C for 30 min. The obtained orange-carrot juice mixture were stored at both room temperature (25±0.5 ºC) and cold storage (4±0.5 ºC) for 28 days. the selected quality and microbiological analyses of control (untreated), PST, US, US+40 ºC, US+50 ºC and US+60 ºC samples were performed on days 0, 14, and 28. It was determined that PST, US+50 ºC and US+60 °C samples pursued their microbiological shelf life and consumable properties at the end of 28 days of cold storage (4±0.5 ºC) and room temperature (25±0.5 ºC). While the titratable acidity values of the samples did not show a significant change compared to the control (p>0.05), the °brix values were shown a decrease compared to the control (p0.05). After 28 days of storage, no significant difference was observed between the pH values of the PST and US+60 ºC samples (p>0.05). The total phenolic compounds of samples exposed to US were shown a significant decrease compared to the control sample (p0.05). PST sample showed a decrease in the ascorbic acid content compared to the control sample (p0.05) for sensory evaluation of orange-carrot juice samples.