Profesyonel futbolculara uygulanan 30 metre hız ve kompleks antrenmanlarının yüksek şiddetli koşu ve sprint aktivite profili üzerine etkisi
The effect of 30 meters speed and complex trainings applied to professional football players on HİGH intencity running and sprint activity profile
  1. Tez No: 781066
  2. Yazar: EMRAH AKÇA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDİL DURUKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu araştırmanın amacı profesyonel olarak futbol oynayan sporculara 10 haftalık 30 metre hız ve kompleks antrenmanlarının yüksek şiddetli koşu ve sprint aktivite profili üzerine olan etkisini incelemektir. Araştırmaya Balıkesir spor takımında futbol oynayan 20 A takım futbolcusu katılmıştır. Araştırmanın katılımcıları basit rastgele örnekleme yöntemi ile deney grubu (n=10) ve kontrol grubu (n=10) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Deney grubundaki sporculara takımlarının standart futbol antrenmanlarının dışında haftada 1 gün olacak şekilde ekstra 30 metre hız ve kompleks antrenman uygulanmıştır. Deney ve kontrol grubunun ön test verileri 1. haftada alındıktan sonra 5. hafta ara ölçüm, 10. haftada ise son ölçüm olmak üzere toplam 3 ölçüm alınmıştır. Veriler küresel konumlandırma sistemi (GPS) temelli Polar Team Pro cihazı yardımıyla elde edilmiştir. Cihazdan alınan veriler önce bilgisayara aktarılmış daha sonra SPSS 25 paket programına aktarılmıştır. Verilerin analiz edilmesi için tekrarlı ölçümlerde varyans (Repeated Measures ANOVA) analizinden yararlanılmıştır. Oluşan farkların hangi gruptan kaynaklandığı incelemek amacıyla ise Bonfferoni post hoc testi kullanılmıştır. Sonuç olarak uygulanan 30 metre hız ve kompleks antrenman yaptırılan deney grubu yüksek tempolu koşu aktivite profilinde (19.8-25.1 km/h) kontrol grubuna göre anlamlı farklılık gösterirken (p25.1 km/h) kontrol grubuna göre anlamlı farklılık göstermemiştir (p>0.05). Yüksek tempolu koşu aktivite profilinde deney grubu ile kontrol grubu arasındaki fark incelendiğinde; deney grubunun ortalamaları 1., 2. ve 3. ölçümde giderek artarken, kontrol grubunda artış göstermemiştir. Sprint koşu aktivite profili incelendiğinde ise hem kontrol hem deney grubundaki 1., 2. ve 3. ölçümde giderek artan bir grafik gözlemlenmiştir. Fakat bu artış her iki grupta da gözlemlendiği için bir fark oluşturmamıştır.
Özet (Çeviri)
This research is about examining the effect of 10 weeks 30 meters of speed and complex training on high-intensity running and sprint activity profile of athletes playing football professionally. A team's 20 players who play football in Balıkesir sports team participated in the research. The participants of the research were divided into two groups as experimental group (n=10) and control group (n=10) by simple random sampling method. An extra 30 meters of speed and complex training was applied to the athletes in the experimental group, one day in a week except for the standard football training of their teams. After the pre-test data of the experimental and control groups were taken in the 1st week, 3 measurements were totally taken as the intermediate measurement at the 5th week and the final measurement at the 10th week. The data was obtained with the help of Polar Team Pro device based on the global positioning system (GPS). The data received from the device was first transferred to the computer and then transferred to the SPSS 25 package program. Repeated measures variance (Repeated Measures ANOVA) analysis was utilised to analyze the data. Bonfferoni post hoc test was used to examine from which group the differences occurred. As a result, the experimental group, which was applied 30 meters of speed and complex training, showed a significant difference in the high-tempo running activity profile (19,8-25,1 km/h) compared to the control group (p25,1 km/h) did not show a significant difference compared to the control group (p>0.05). When the difference between the experimental group and the control group in the high-tempo running activity profile is examined; while the average of the experimental group increased gradually in the 1st, 2nd and 3rd measurements, the control group did not increase. When the sprint running activity profile was examined, a graph was increasingly observed in the 1st, 2nd and 3rd measurements in both the control and experimental groups. However, this increase did not make a difference as it was seen in both groups.