Futbolculara tabata protokolü ile uygulanan dayanıklılık çalışmalarının bazı fiziksel ve fizyolojik parametrelere etkisi
The effect on some physical and physiological parametres of endurance workout applied with tabata procedure on soccer players
  1. Tez No: 466778
  2. Yazar: BAYRAM PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ EMRE EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Çalışmanın amacı, Tabata Protokolü metoduna dayalı dayanıklılık antrenmanı ile çalıştırılan sporcuların fiziksel ve fizyolojik parametrelerine etkisini araştırmaktır. Çalışmada, İstanbul İl'ine bağlı 2 profesyonel 19 yaş altı futbol takımından, 14'ü Tabata Protokolü metodu ile yapılan dayanıklılık çalışmalarının uygulandığı Deney Grubu ve 14'ü sezon içi futbol teknik antrenmanı uygulanan Kontrol Grubunda olmak üzere toplamda 28 sporcu yer almıştır. Sporculara Fiziksel testler, Vücut Kompozisyonu ölçümleri, Laboratuvar ve Motorik Alan testleri çalışma öncesi ve sonrasında gruplara uygulanmış ve veriler istatistiksel olarak Wilcoxon Signed Rank testi kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effect of soccer training on the physical and physiological parameters of soccer players based on the Tabata protocol. In study, there are 2 professional football teams which include total of 28 athletes from soccer team under 19 belonging to the city of Istanbul, 14 of which are the experiment group where durability studies conducted by Tabata Protocol method are applied and 14 of which are the control group which is applied soccer technical training during season. Physical tests, body composition measurements, laboratory and motoric area tests were performed before and after training for all sportsmen. The results were analysed statistically by using Wilcoxon Signed Rank.