Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 10. maddesi ışığında çevrimiçi bilgi çarpıtma
Online disinformation in the light of article 10 of the European Convention on Human Rights
  1. Tez No: 781119
  2. Yazar: OĞUZHAN YEŞİLTUNA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZEN ÜLGEN ADADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Demokrasi ile temel hak ve özgürlükler üzerinde yıkıcı etkileri bulunan çevrimiçi bilgi çarpıtma, günümüz bilgi ekosisteminin mücadele edilmesi gereken en önemli sorunlarından biridir. Ancak bu mücadelede verilecek düzenleyici yanıtların ifade özgürlüğüne hukuka aykırı müdahalelerle sonuçlanması hayli olasıdır. Çalışma, çevrimiçi bilgi çarpıtmayla bu müdahaleler olmadan nasıl mücadele edilebileceğini ele alır. Bunu yaparken öncelikle Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin ifade özgürlüğünü düzenleyen 10. maddesi ile Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin konuya ilişkin içtihadından, araştırmanın gerektirdiği hallerde de Birleşmiş Milletler'in, Avrupa Birliği'nin, ulusal düzenlemelerin ve sosyal medya platformlarının yanıtlarından yararlanır. Çevrimiçi bilgi çarpıtmayla mücadele, bilgi ekosisteminin yapısal sorunlarının giderilmesini ve güvenli bir bilgi ekosisteminin inşasını öncelemelidir. İfade özgürlüğünü sınırlayan hukuksal düzenlemelere gidilmesi durumunda ise bu düzenlemelerin hukukla öngörülmesi, meşru amaç izlemesi ve demokratik bir toplumda gerekli olması şarttır.
Özet (Çeviri)
Online disinformation, having disruptive impacts on democracy and fundamental rights and freedoms, is one of the most important problems to be tackled in today's information ecosystem. However, it is highly possible that the regulatory responses to be given to tackle it will result in unlawful interference with the freedom of expression. The study maps out how online disinformation can be tackled without such interference. In doing so, it primarily interprets Article 10 of the ECHR and the case law of the ECtHR on the subject. The regulatory responses of the UN, EU, national regulations, and social media platforms are also referred to the extent required by the research. Tackling online disinformation should prioritize resolving the structural problems of the information ecosystem and building a secure one. In the case of legal regulations limiting freedom of expression, it should be ensured that these regulations are prescribed by law, pursue a legitimate aim, and are necessary in a democratic society.