COVID-19 pandemisi sürecinde ortaokul öğrencilerinin uzaktan eğitime ilişkin görüşleri
Opinions of secondary school students on distance education during the COVID-19 pandemic
  1. Tez No: 781120
  2. Yazar: GÜLŞAH RÜMEYSA MALKAMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALÜK ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Tüm dünyada ve Türkiye'de birçok alanda etkisini gösteren Covid-19 pandemisinin etkilediği alanların başında eğitim gelmektedir. Pandemi sebebiyle Türkiye'de yüz yüze olan eğitim uzaktan eğitim ile verilmeye başlanmıştır. Bu sürece hızlı bir geçişle birlikte öğrencilerin sınıf ortamı evlerine taşınmıştır. Bu süreçte yaşananlarla ilgili öğrenci görüşleri önemlidir. Bu araştırmada amaç Covid-19 pandemisi sürecinde uzaktan eğitim ile ilgili ortaokul öğrencilerinin görüşlerini almaktır. Araştırma nitel araştırma türünde hazırlanmıştır. Araştırma yöntemlerinden ''olgu bilim deseni'' ile yapılmıştır. Araştırmaya İstanbul iline bağlı bulunan iki devlet ortaokulunda eğitim gören 40 öğrenci katılmıştır. Araştırmada katılımcılar gönüllülük esaslarına uygun olarak belirlenmiş ve uygun örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından hazırlanmış yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırma verilerinin toplanabilmesi için etik kurulu onayı alınmıştır. Veriler yüz yüze toplanmıştır. Görüşmeler öncesinde öğrencilere araştırmanın amacı ve kapsamı hakkında bilgilendirme yapılmıştır. Görüşmeler bire bir ve yüz yüze yapılmıştır ve her bir görüşme yaklaşık 30 dakika sürmüştür. Görüşme esnasında öğrencilerden alınan yanıtlar araştırmacı tarafından not alınmıştır. Verilerin analizinde betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Araştırma verileri incelendiğinde elde edilen bulgular ışığında Covid-19 pandemisi uzaktan eğitim sürecinde ortaokul öğrencilerinin internet bağlantısı, alt yapı sorunları, uygun olmayan ev ortamı, ders esnasında dönüt ve düzeltmenin yüz yüze eğitimdeki kadar etkin olmaması, donanım yetersizliği, sistemsel sorunlar, motivasyon eksikliği gibi problemlerle karşılaştıkları tespit edilmiştir. Öğrenciler uzaktan eğitim sürecinin başında uzaktan eğitim sistemlerini kullanma konusunda yetersiz hissettiklerini ama süreç içerisinde bu eksikliklerinin giderildiğini ve kendilerini geliştirdiklerini ifade etmişlerdir. Araştırma sonuçları doğrultusunda uzaktan eğitimde online sınıf mevcutlarının düşürülmesi internet ve cihaz desteğinin sağlanması, uzaktan eğitim uygulamalarının Türkçe dil destekli olması ve geliştirilmesine yönelik çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Education is at the forefront of the areas affected by the Covid-19 pandemic. Due to the COVID -19 pandemic, there were significant disruptions in face-to-face education where distance education tools were swiftly adopted in Turkey. However, the adoption of this education policy ended up rapidly moving the classroom environment into students' homes. Therefore, students' experiences and opinions on distance education posits a critical area of investigation. This study aims to collect the students' opinions on distance education during the COVID-19 pandemic. This study was carried out in the phenomenology pattern—one of the main qualitative research methods. A total of 40 students participated in the research where of Istanbul province. In the study, the participants were determined per the principles of voluntariness. Convenience sampling method was used in the study. A semi-structured interview form was prepared, and Ethics Committee approval was obtained by the researcher for data collection. for data collection. The data was collected both through face to face interviews. Before the interviews, the students were informed about the purpose and scope pf the research. The interwievs were conducted one-on-one and face-toface. Each interwiev lasted approximately 30 minutes. During the interviews, the answer of the students were noted bythe researcher. The content analysis method was used in the analysis of the data. Results from the data analysis show that students encountered internet-related and infrastructure problems; disruptions of distance education applications, systemic errors, difficulty in focusing on the lesson and lack of enough devices and equipment to utilize distance education tools. They also experienced adverse learning situations such as lack of motivation and less effective feedback and guidance compared to the classroom learning environment. Students stated that they felt inadequate in using distance education systems at the beginning of the distance education process, but these deficiencies were eliminated as they became used to the process and improved their skills in the long run. In accordancewith the research results, various suggestions were made to reduce the number of online classes in distance education, to provide internet and device support, to support and develop distance education applications in Turkish language.