De-monstrating bodies, bestial machines: The posthuman in Halid Ziya Uşakligil's short stories
Canavarlaşarak görünüm kazanan bedenler, hayvani makineler: Halid Ziya Uşaklıgil'in öykülerinde insanötesi (posthüman)
  1. Tez No: 781125
  2. Yazar: GAMZE ALTINYAPRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KALPAKLI, DOÇ. DR. FATİH ALTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tez Halid Ziya Uşaklıgil'in“Sevda-yı Sengîn”,“Kadın Pençesi”,“Mösyö Kanguru”ve“Kırık Oyuncak”adlı dört öyküsündeki insanötesi (posthüman) figürasyonları karşılaştırmalı ve medyalararası bir bağlamda incelemektedir. Tez, insan (hüman) ile insanötesi (posthüman) arasındaki sınırların nasıl inşa edildiğini sorguluyor. Aynı zamanda bu sınırların posthümanizasyon süreciyle sıkılaştığını mı yoksa gevşediğini mi araştırıyor. Cevaplar için Pygmalion ve Medusa gibi antik Yunan mitolojik figürlerini ziyaret edip on dokuzuncu yüzyılın dans, sinema, sanat ve şiirle iç içe geçmiş anlatılarına geri dönüyor. Bu sanat formları ve metinler, günümüzün ötekini ezen anlatılarını ve toplumsal yapılarını anlamamıza ve değiştirmemize yardımcı oluyor. Bu tez aynı zamanda kurgu/gerçeklik âlemlerinin içinde ve dışında, doğa ve kültürle insanötesi iç içeliğini akromatik olarak araştırırken, metinlerdeki her türlü biçimlendirme saplantılarını esnetiyor.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the posthuman figurations in Halid Ziya Uşaklıgil's four short stories,“Sevda-yı Sengîn”,“Kadın Pençesi”,“Mösyö Kanguru”, and“Kırık Oyuncak”in comparative and intermedial contexts. The thesis asks the question of how the boundaries between the human and posthuman are constructed, and whether the posthumanization is strengthened or melted these boundaries. For the answers, we visit ancient Greek mythological figures such as Pygmalion and Medusa and come back to the nineteenth century's narrations that intermingled with dance, cinema, art, and poetry. These art forms and texts help us understand and change today's narratives and social structures that oppress others. This thesis also explores the posthuman entanglement with nature and culture in and out of the realms of fiction/reality achromatically while all sorts of forming in texts bend the fixations.