Bilinguals' ill-formed semantic transfer from their first language to their target language
İki dil bilen kişilerin birinci dillerinden ikinci dillerine aktardıkları bozuk anlamsal yapılar
- Tez No: 781146
- Danışmanlar: PROF. DR. MONICA MCKINNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Meredith College
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu bilimsel çalışma, birden fazla dile ileri seviyede hakim iki dil bilen kişilerin, anlamsal bozuk yapıları kavramsal olarak birinci dillerinden nasıl aktardıklarını araştırmaktadır. Çok anlamlı sözcüklerin veya deyimlerin birinci dilden ikinci dile aktarıldığı sırada oluşan anlamsal olarak bozuk sözcük ve kavramlar üzerine yoğunlaşılmıştır. İleri düzeyde dil bilen kişilerin ikinci dillerine anlamsal aktarımlar yaparken ortaya çıkan mana karmaşalarıyla hangi stratejilerle mücadele ettikleri tartışılmıştır. Bu çalışmadaki bulgular; iki dil bilen kişilerin dilde anlamsal karşılığı bulamadıklarında aradıkları fikir ve terimleri ilk olarak öğrendiği dilden bilinçsizce ödünç alma yoluyla dil kaymasını tecrübe ettiklerini belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study investigates the influence of first language (L1) transfer on the processing of semantically ill-formed sentences by bilingual proficient speakers of multiple languages. The focus is on cases where a polysemous word or an idiomatic expression in the L1 is expressed by a semantically ill formed lexicon or phrase in the second language (L2). Strategies for how to overcome the challenges of ill formed meaning interpretation that influence proficient bilinguals' L2 output are discussed. In this study, the findings suggest that the language in which the bilinguals mastered the ideas or concepts for the first time determines the way they code switch and produce ill-formed sentences by borrowing concepts and ideas from their first language unconsciously when they fail to find the second language (L2) meaning interpretation.