The molecular detection of leishmaniasis agent in Iraqi patients
Iraklı hastalarda leishmaniasis etkeninin moleküler tespiti
- Tez No: 781166
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAŞAR KEMAL YAZGAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ HAFEDH ABBAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Araziter hastalıklardan biri olan kutanöz leishmaniasis tüm dünyada ortaya çıkmakta olup, Eski Dünya'da, özellikle Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da görülmektedir. Hastalığı taşıyanlar kum sineği dişileridir. Her yıl ziyaretçilere, göçmenlere ve askeri üyelere hastalık teşhisi konur. Hastalık, vücudun açıkta kalan bölgelerinde tatarcık ısırığı bölgesinde eritemli bir papül olarak başlar. Papül, boyut olarak genişledikçe bir nodül haline gelir. Sonunda ülserleşir ve kabuklanır. Çoğu durumda, sınır belirgindir ve yükseltilmiştir. Hasta bir tatarcık yuvası ile temas etmişse, birkaç lezyon akla gelebilir. Sekonder bir bakteriyel veya fungal enfeksiyon olmadıkça ülser genellikle büyüktür ancak ağrısızdır. Sonuç olarak, bu çalışmanın amacı, Irak'ta kutanöz leishmaniasis'in prevalansını belirlemek ve bunun üç türünü ayırt etmekti. PCR-RFLP teknolojisini kullanan cins. Bulgular, kutanöz leishmaniasis hastalarının 100 örneğinin 84'ünün parazit için pozitif test ettiğini ortaya koydu. RFLP-PCR tekniği ile 41 örneğin L. infantum, 24 örneğin L. major ve 19 örneğin L. tropica olduğu ortaya çıktı. Pozitif numuneler için 18sRNA geni tekrar PCR ile amplifiye edilmiş ve dizilenmiştir. Dizileme sonuçları NCBI veri tabanındaki eşleşen türlere %100 tamamlayıcı olduğunu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most common parasitic diseases is cutaneous leishmaniasis, which is seen especially in the Middle East and North Africa and in the Old World. Female sand flies carry the disease. Visitors, immigrants, and military members are infected with these flies every year. The disease begins as an erythematous papule developing on exposed body areas bitten by sand flies. The papule turns into an ulcerated and crusty nodule as it enlarges over the course of time. In most cases, it has distinct and raised contours. When the patient has come into contact with a sand fly nest, several lesions may be taken into consideration. Secondary bacterial or fungal infections may develop over an ulcerated lesion. The ulcer is usually large; however, it does not cause pain. In the light of these information, the aim of this thesis study is to determine the prevalence of cutaneous leishmaniasis in Iraq, as well as to distinguish between the three species of this genus using the PCR-RFLP. The findings revealed that 84 of the 100 samples taken from cutaneous leishmaniasis patients tested positive for the parasite. The RFLP-PCR technique revealed that 41 samples were L. infantum, 24 were L. major, and 19 were L. tropica. The 18sRNA gene in the positive samples was amplified again using PCR and then it was sequenced. The results of the sequencing showed that it was an exact match (100%) with the species in the NCBI database.