Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniğine başvuran 18-65 yaş arasındaki hastalarda dispepsi sıklığı ve ilişkili faktörler
Frequency of dyspepsia and related factors in patients between 18-65 years applied to Tekirdağ Namık Kemal University Hospital Family Medicine Polyclinic
- Tez No: 781168
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYDAN ÇEVİK VAROL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Çalışmamızda Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Aile Hekimliği Polikliniğine başvuran 18-65 yaş arası bireylerde dispepsi sıklığı ve dispepsiyle ilişkili faktörleri saptamak amaçlanmıştır. Çalışmamız kesitsel ve prospektif tipte olup tek merkezlidir. Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Aile Hekimliği Polikliniğine başvuran 18-65 yaş arası toplam 340 kişi ile görüşülmüş, hastalara 56 sorudan oluşan bir anket uygulanmıştır. Veriler, SPSS.23 programına aktarılarak kategorik değişkenler arasındaki ilişkiler Ki kare test analizi ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
FREQUENCY OF DYSPEPSY AND RELATED FACTORS IN PATIENTS BETWEEN 18-65 YEARS APPLIED TO TEKIRDAG NAMIK KEMAL UNIVERSITY HOSPITAL FAMILY MEDICINE POLYCLINIC SUMMARY Our study is aimed to determine the frequency of dyspepsia and the factors associated with dyspepsia in individuals aged 18-65 years who applied to Tekirdağ Namık Kemal University Family Medicine Outpatient Clinic. Our study is cross-sectional and prospective and single-center. A total of 340 people between the ages of 18-65 who applied to Tekirdağ Namık Kemal University Family Medicine Outpatient Clinic were interviewed, and a questionnaire consisting of 56 questions was applied to the patients. The data were transferred to the SPSS.23 program and the relations between the categorical variables were examined by Chi-square test analysis.