Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Hastanesi Aile Hekimliği polikliniğine başvuran 18-45 yaş arası erkeklerin HPV ve HPV aşısı ile ilgili farkındalık ve bilgi düzeylerinin belirlenmesi
Determination of awareness and knowledge levels of men between the ages of 18-45 applying to tekirdağ namik Kemal University Hospital family medicine clinic about HPV and HPV vaccine
- Tez No: 867228
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYDAN ÇEVİK VAROL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma 18-45 yaş arası erkek hastaların HPV ve HPV aşısı ile ilgili farkındalık ve bilgi düzeylerinin belirlenmesi ve arttırılması amacıyla yapıldı. Bu çalışma tek merkezli, tanımlayıcı ve kesitsel nitelikte bir çalışma olarak planlandı. Çalışmaya Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniğine başvuran hastalardan 255 hasta dahil edildi. Veriler 01.07.2023-01.12.2023 tarihleri arasında, yüz yüze yapılan anket formu ile toplandı. Anket formunun içeriğinde katılımcılarla ilgili sorular, literatür taranarak hazırladığımız ve kapsam geçerlilik indeksi 0.98 olan HPV ve HPV aşısı ile ilgili farkındalık ve bilgi anketi yer aldı. Elde edilen veriler Statistical Package for Social Sciences (SPSS) 15.0 istatistik paket programında değerlendirilmiştir. Tanımlayıcı istatistikler sayısal değişkenler için ortalama, standart sapma, ortanca, kategorik değişkenler için sayı ve yüzde olarak verilmiştir. Geçerlik ve güvenirliğin değerlendirilmesinde Açımlayıcı Faktör analizi uygulanmış olup maddelere ilişkin faktör yükleri, madde toplam korelasyon değerleri, Cronbach alfa değeri hesaplanmıştır. Doğrulayıcı faktör analizi R studio paket programı ile gerçekleştirilmiştir. Verilerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov-Smirnov testi ile değerlendirilmiş olup verilerin normal dağılıma uymaması nedeni ile Mann-Whitney U testi ve Kruskal Wallis testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine and increase the awareness and knowledge levels of male patients between the ages of 18-45 about HPV and the HPV vaccine.This study was planned as a single-center, descriptive and cross-sectional study. 255 patients who applied to Tekirdağ Namık Kemal University Hospital Family Medicine Polyclinic were included in the study. The data was collected between 01.07.2023 and 01.12.2023 with a face-to-face survey form. The content of the survey form included questions about the participants, an awareness and knowledge survey about HPV and the HPV vaccine, which we prepared by scanning the literature and whose content validity index was 0.98. The data obtained were evaluated in the Statistical Package for Social Sciences (SPSS) 15.0 statistical package program. Descriptive statistics are given as mean, standard deviation, median for numerical variables, and as number and percentage for categorical variables. Exploratory factor analysis was applied to evaluate validity and reliability, and factor loadings of the items, item total correlation values, and Cronbach's alpha value were calculated. Confirmatory factor analysis was carried out with the R studio package program. The suitability of the data for normal distribution was evaluated with the Kolmogorov-Smirnov test, and since the data did not comply with the normal distribution, Mann-Whitney U test and Kruskal Wallis tests were used.