Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Hastanesi Aile Hekimliği polikliniğine başvuran 18 yaş üstü kadın hastaların meme kanseri ve tarama yöntemleri hakkındaki bilgi düzeyi ve davranışlarının değerlendirilmesi
Assessment of knowledge level and behavior towards breast cancer and screening methods among female patients aged 18 and above visiting tekirdag namik Kemal University Hospital Family Medicine polyclinic
- Tez No: 828669
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYDAN ÇEVİK VAROL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Polikliniğine başvuran 18 yaş üstü kadın hastaların meme kanseri ve taramaları hakkındaki bilgi, tutum ve davranışlarını değerlendirmek, kadınlarda farkındalık oluşturmak, bilgi seviyelerini yükseltmek ve meme kanseri taramalarına olan katılımın artmasını sağlamaktır. Çalışmamız, tanımlayıcı ve kesitsel analitik tipte olup 01.01.2023 ile 01.06.2023 tarihleri arasında aile hekimliği polikliniğine başvuran 18 yaş üzeri 252 kadın hasta ile görüşülmüş ve katılımcılara 47 soruluk bir anket uygulanmıştır. Veri analizleri, SPSS 25.0 kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Breast cancer (BC) is a rapidly increasing disease among women worldwide. Early diagnosis and treatment are crucial, which can be achieved through screening programs. The objective of our study is to assess the knowledge, attitudes, and behaviors related to breast cancer and screening among female patients aged 18 and above, visiting Tekirdağ Namık Kemal University Hospital Family Medicine Polyclinic. The goal is to enhance awareness, knowledge, and participation in breast cancer screenings among women. Our study is cross-sectional and descriptive. We conducted interviews with 252 female patients aged 18 and above, who visited the family medicine outpatient clinic between January 1, 2023, and June 1, 2023. A 47-question questionnaire was administered to the participants. Data analysis was carried out using SPSS 25.0.