Aile hekimliği polikliniğine başvuran 18-65 yaş kişilerin aşı farkındalığı, bilgisi ve aşı karşıtlığının incelenmesi
Examination of vaccine awareness, knowledge and vaccine opposition of people aged 18-65 applying to family medicine clinic
- Tez No: 985166
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA ÇELİK GÜZEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada bireylerin sosyodemografik özellikleri (eğitim düzeyi, gelir durumu, medeni durum vb.) ile aşı bilgi düzeyleri ve aşı karşıtlığı tutumları arasında farklılıklar bulunup bulunmadığını ortaya koymak amaçlanmıştır. Ayrıca Aşı tereddüdü ve karşıtlığı geliştiren bireylerin, bu tutumu geliştirmelerinde rol oynayan bilgi kaynaklarını (sosyal medya, sağlık personeli, çevre) belirlemek ve bilgi düzeyleri arasındaki korelasyonu analizi amaçlanmıştır. Tekirdağ Namık Kemal Üniversite Hastanesi Aile hekimliği Polikliniğine başvuran 361kişiyle yürütülen kesitsel çalışmada kişilerin sosyodemografik bilgileri sorularak aşı karşıtlığı ölçeği anketine verilen cevaplarla ilişkilendirilerek analiz edilmiştir. Katılımcıların çocukluk çağı ve erişkin aşılarını çocuklarına ve kendilerine yaptırma konusunda cinsiyet, gelir düzeyi eğitim durumuyla istatiksel olarak anlamlı farklılıklar saptanmıştır. Katılımcıların aşılar hakkında aile hekimi ve sosyal medya tarafından bilgilendirilme durumuna göre aşı karşıtlığı ölçeği anket puanları hesaplanmış olup anlamlı farklılık saptanmamıştır. Bu bulgular, aşı karşıtlığının toplumsal düzeyde homojen dağılmadığını, sosyokültürel ve demografik yapı tarafından şekillendirildiğini göstermektedir. Öte yandan, katılımcıların aile hekimi veya sosyal medya gibi farklı kaynaklar tarafından bilgilendirilme durumlarının, aşı karşıtlığı ölçeği puanları üzerinde anlamlı bir farklılık yaratmaması, aşı tereddüdünün temelinde yalnızca bilgi eksikliğinin değil, aynı zamanda kurumsal güven ve kişisel değerlere dayanan daha karmaşık bir sosyokültürel direncin yattığı sonucunu güçlendirmektedir. Bu sonuçlar, aşı karşıtlığıyla mücadele stratejilerinin, sadece bilgi sunmaktan öteye geçerek, hedef kitleye özel ve güven odaklı iletişim yaklaşımlarına evrilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine whether there were differences between individuals' sociodemographic characteristics (education level, income level, marital status, etc.) and their vaccine knowledge and anti-vaccine attitudes. It also aimed to identify the information sources (social media, healthcare personnel, and the environment) that played a role in the development of vaccine hesitancy and anti-vaccine attitudes among individuals and to analyze the correlation between these knowledge levels. In a cross-sectional study conducted with 361 individuals presenting to the Tekirdağ Namık Kemal University Hospital Family Medicine Outpatient Clinic, sociodemographic information was analyzed in relation to responses to the vaccine opposition scale survey. Statistically significant differences were found in participants' willingness to receive childhood and adult vaccinations for themselves and their children based on gender, income, and educational background. Vaccination opposition scale survey scores were calculated based on participants' level of exposure to vaccinations from their family physicians and social media, and no significant differences were found. These findings demonstrate that vaccine opposition is not homogeneously distributed across society but is shaped by sociocultural and demographic structures. Furthermore, the fact that participants' receipt of information from different sources, such as their family physician or social media, did not significantly affect vaccine opposition scores reinforces the conclusion that vaccine hesitancy is rooted not only in a lack of information but also in a more complex sociocultural resistance rooted in institutional trust and personal values. These results suggest that strategies to combat vaccine opposition should move beyond simply providing information and evolve toward target-specific and trust-focused communication approaches.