Study change in liver enzymes and hepcidin hormone as a possible risk factor to juvenile idiopathic arthritis
Jüvenil idiyopatik artrit için olası bir risk faktörü olarak karaciğer enzimlerindeki ve hepsidin hormonundaki değişikliği incelenmesi
  1. Tez No: 781172
  2. Yazar: ZEYAD ABDULKAREEM JUMAAH ALBAYATI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİHA ALYAR, DR. SADDAM MOHAMMED ABİD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Sağlıklı demir seviyelerinin korunmasından sorumlu ana hormon olan hepsidin, son yıllarda yaygın ilgi görmüştür. AST, ALT, hepsidin, ALP, hemoglobin, WBC sayımı, (ESR) ve sülfat bağlama isteksizliği idiyopatik jüvenil artritli (JIA) hastalarda ve sağlıklı kontrollerde ölçüldü. Romatoid artrit hastalarının ve hastalıklı olmayan kontrollerin yaşları benzerdi. JIA hastalarının ortalama yaşı, kontrollerden önemli ölçüde daha yüksekti. AST düzeyleri açısından JİA'lı hastalar ve sağlıklı kontroller arasında anlamlı fark görülmedi. Araştırmacılar, JIA'lı bireyler ve sağlıklı kontroller arasında AL'de anlamlı bir farklılık gözlemlemedi. JIA'lı bireyler, genel popülasyona kıyasla oldukça yüksek ALP seviyelerine sahiptir. JIA'lı olanlar, kontrollerden önemli ölçüde daha yüksek ALP seviyeleri sergilediler. Araştırmacılar, JIA'lı kişiler ve sağlıklı kontroller arasında ALP seviyelerinde önemli farklılıklar belirlediler. JIA'lı kişiler, kontrollerden önemli ölçüde daha yüksek ALP seviyelerine sahipti. RBS, JIA hastaları ve kontroller arasında istatistiksel ve klinik olarak anlamlı farklılıklar gösterdi. Bu araştırmada serum hepsidin seviyeleri RA hastalığı aktivitesi ile bağlantılı değildi. Romatoid artrit hastalarında hastalık aktivitesinin bir göstergesi olarak klinik uygulamada hepsidin düzeylerini kullanmak için çok erken görünmektedir.
Özet (Çeviri)
As the principal hormone responsible for maintaining healthy iron levels, hepcidin has gained widespread attention in recent years. AST, ALT, hepcidin, ALP, hemoglobin, WBC count, (ESR), and reluctance to bind sulfate were measured in patients with (JIA) and healthy controls. The ages of rheumatoid arthritis patients and non-diseased controls were comparable. The average age of JIA patients was significantly higher than that of the controls. No significant differences were seen between patients with JIA and healthy controls in terms of AST levels. The researchers noted that there were no statistically significant differences in ALT among persons with JIA and forms with healthy controls. Individuals with JIA have considerably higher ALP levels compared to the general population. Those with JIA exhibited considerably greater levels of ALP than the controls. Researchers identified considerable differences in ALP levels between persons with JIA and healthy controls. People with JIA had considerably higher ALP levels than the controls. RBS showed statistically and clinically significant differences between JIA controls and patients. Serum hepcidin levels are not linked to RA disease activity in this investigation. It appears too soon to utilize hepcidin levels in clinical practice as an indicator of disease activity in rheumatoid arthritis patients.