Havacılık sektöründe çevresel farkındalık
Environmental awareness at aviation sector
- Tez No: 781290
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL BURAK SAKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Siyasal Bilimler, Education and Training, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Doğanın bu kadar hızla kirleniyor ve kaybediliyor olmasının önüne geçmek dünya üzerinde yaşayan insanların kendi soylarının devamının tehdit altıda olduğunu fark ederek önlem alması bugüne çevrede bu denli hasar yaratan olumsuzluklara neden olan davranışlarını değiştirmesi ile gerçekleşebilir. Dünyanın geleceğinin gençler olduğu bilgisi, gençlerin, çevre ve doğayı koruma ve kirletmeme ile uğraşmaları gerektiğini açıkça ortaya koymaktadır. Bu nedenle çevre etkinlikleri çoğunlukla gençlerle yönelik hazırlanır ve gençlerin bu konuya duyarlı olmaları beklenir. Toplumların günümüzde karşı karşıya olduğu; global iklim değişikliği, ozon tabakasının zarar görmesi, çölleşme, ormanların yanarak yok olması, canlı türlerinin azalması, su kaynaklarının kirlenmesi, hava kirliliği, gürültü kirliliği, çevreye zararlı olan kimyasal maddelerin bilinçsiz kullanımı, tarım alanlarının yok edilmesi, açlık ve yoksulluk gibi dünyanın yaşadığı bu sorunlar hakkında insanların bilinçlendirilmeye dünyayı ve yaşadığı çevreyi korumak için gerekli olan, değer yargılarının bu değişikliğe bağlı olarak da tutum ve davranışlarının değişimine acil ihtiyaç vardır. Havacılık bölümleri öğrencileri ileride bu tüm havaalanları ve hizmet birimlerinde çalışan personeli oluşturmaktadır. Bu bireyler gelecekte birçok kültürden birçok insana model olma görevi üstleneceklerdir. Bu modellerin çevre sorunlarına duyarlılığı, koruma davranışları yayılarak etki alanını genişletebilme potansiyeli taşımaktadır. Bu tezin amacı havacılık bölümleri öğrenci ve çalışanlarının, çevre sorunları konusundaki farkındalıklarını incelemek ve farklarının olup olmadığına bakmaktır. Bu araştırmanın değişkenleri; havacılık alanında öğrenci ya da çalışan olmak ve çevre bilinci olarak belirlenmiştir. Bu üç farklı değişkenin aralarında fark olup olmadığı ve fark varsa farkın alt temasını incelemektir. Örnekleme dahil edilen veri sayısı 83 Çalışan ve 355 öğrenci toplam 438'dir. Havacılık bölümü öğrencileri ve havacılık çalışanlarının“Çevre Sorunları Farkındalık Düzeyi”incelendiğinde çalışanlar lehine, kavrama, uygulama, sentez ve değerlendirme basamaklarına özgü olarak bir fark görülmektedir. Bilgi düzeyi aynı olmasına rağmen diğer alt boyutlar ve toplam puanda az da olsa anlamlı fark olması iş yaşamında bireyin daha fazla uygulama görmesi ile açıklanabilir
Özet (Çeviri)
Preventing nature from being polluted and being lost so rapidly can be achieved by realizing that the continuation of their lineage is under threat by people living in the world and taking precautions, by changing their behaviors that have caused such damage to the environment until today. The knowledge that the future of the world is young people makes it clear that young people should deal with protecting and not polluting the environment and nature. For this reason, environmental activities are mostly prepared for young people and young people are expected to be sensitive to this issue. Students of aviation departments form the personnel working in all these airports and service units in the future. These individuals will undertake the task of being a model for many people from many cultures in the future. The aim of this thesis is to examine the awareness of the students and staff of aviation departments on environmental problems and to see if there are any differences. It is to examine whether there is a difference between these three different variables and if there is a difference, the sub-theme of the difference. The number of data included in the sample is 438, with 83 employees and 355 students. When the“Environmental Problems Awareness Level”of aviation department students and aviation employees is examined, a difference is observed in favor of the employees, specific to the stages of comprehension, application, synthesis and evaluation. The only undifferentiated sub-factor in awareness levels is the level of knowledge. Although the level of knowledge is the same, the significant difference in the other sub-dimensions and the total score can be explained by the fact that the individual is more practiced in business life.