Sustainability-oriented training needs analysis of State Airports Authority employees
Sürdürülebilirlik perspektifinden Devlet Hava Meydanları İşletmesi çalışanlarının eğitim ihtiyaçları analizi
- Tez No: 958350
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DURSUN BALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu tez çalışması, Türkiye'de Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) çalışanlarının sürdürülebilirlik odaklı eğitim ihtiyaçlarını analiz etmeyi amaçlamaktadır. Çalışma, çevresel, ekonomik ve sosyal sürdürülebilirlik boyutlarında çalışanların bilgi, farkındalık ve algı düzeylerini değerlendirerek, mevcut eğitim stratejilerinin sürdürülebilir kalkınma hedefleriyle ne ölçüde örtüştüğünü ortaya koymaktadır. Araştırma deseni olarak kesitsel ve betimleyici-ilişkisel bir yaklaşım benimsenmiş; nicel veriler 387 DHMİ personelinden toplanan yapılandırılmış anketlerle elde edilmiştir. Elde edilen bulgular, çevresel sürdürülebilirliğe dair farkındalığın görece yüksek olduğunu; buna karşın ekonomik okuryazarlık ve sosyal sorumluluk konularında ciddi eğitim açıkları bulunduğunu göstermektedir. Ayrıca, eğitim ihtiyaçlarının yaş, kıdem ve eğitim düzeyi gibi demografik değişkenlere göre anlamlı farklılıklar gösterdiği belirlenmiştir. Daha önce sürdürülebilirlik eğitimi almış çalışanların konuya daha yüksek düzeyde ilgi ve uyum gösterdiği tespit edilmiştir. Mevcut eğitimlerin uluslararası sürdürülebilirlik standartlarıyla (ör. ICAO CORSIA, IATA Net-Zero 2050) kısmen örtüştüğü; ancak içerik ve yöntem açısından güncellenmeye ihtiyaç duyduğu görülmüştür. Bu çalışma, havacılık sektöründe sürdürülebilirliğe yönelik insan kaynağı gelişiminin stratejik önemini vurgulamaktadır. Bu kapsamda, çalışan profillerine göre modüler eğitim programları geliştirilmesi, sürdürülebilirlik göstergelerinin insan kaynakları performans sistemlerine entegre edilmesi ve eğitim sonrası etki analizlerinin kurumsal düzeyde yapılandırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates to analyze the sustainability-oriented training needs of employees working at the General Directorate of State Airports Authority (DHMI) in Türkiye. The study evaluates employees' knowledge, awareness, and perceptions in the dimensions of environmental, economic, and social sustainability, and examines the extent to which existing training strategies align with sustainable development goals. A cross-sectional and descriptive-correlational research design was adopted, and quantitative data were collected through structured surveys administered to 387 DHMI personnel. The findings indicate a relatively high level of awareness regarding environmental sustainability, while significant gaps were identified in economic literacy and social responsibility training. Furthermore, training needs were found to differ significantly across demographic variables such as age, tenure, and educational background. Employees who had previously received sustainability training demonstrated greater interest and alignment with sustainability objectives. Although the current training content partially aligns with international sustainability standards (e.g., ICAO CORSIA, IATA Net-Zero 2050), the results reveal a need for substantial updates in both content and methodology. This study emphasizes the strategic importance of developing human capital for sustainability in the aviation sector. Accordingly, it is recommended that modular training programs be designed based on employee profiles, sustainability indicators be integrated into human resource performance evaluation systems, and post-training impact assessments be systematically implemented at the institutional level.