Virulence factors and antibiotic resistance of Klebsiella pneumoniae isolated urinary tract infection (UTI) patients suffered from diabetes mellitus type two in Iraq
Irak'da tip 2 diyabet hastalığı nedeniyle idrar yolu enfeksiyonu (İYE) geçiren hastalardan izole edilen Klebsiella pneumonia'nın virülans faktörleri ve antibiyotik direnci
- Tez No: 781298
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BANUÇİÇEK YÜCESAN, PROF. DR. NAJWA SHİHAB AHMED
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Vitek 2 Compact sistemi ile teşhis edildiğinde 220 idrar örneğinin 150'sinde Klebsiella pneumoniae (K. pneumoniae) bulundu. Kadınlarda üriner enfeksiyon oranı (%56,7) erkeklere göre (%43,3) daha yüksekti. Yaş ile HbA1C arasında pozitif bir ilişki varken, HbA1C ile üre arasında negatif bir ilişki vardı.
Özet (Çeviri)
Klebsiella pneumoniae (K. pneumoniae) was found in 150 out of 220 urine samples when diagnosed by the Vitek 2 Compact system. The urinary infection rate was higher in females (56.7%) than males (43.3%). While there was a positive correlation between age and HbA1C, there was a negative correlation between HbA1C and urea.