Problematizing and reflecting on language teaching: the process of being an expert
Dil öğretimi üzerine yansıtma ve sürecin problematize edilmesi: uzmanlaşma süreci
  1. Tez No: 781297
  2. Yazar: ZÜLEYHA ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: DR. DIANA PANINOS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Pennsylvania
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Öğretmenlerin, mesleklerinde otomatisite ve akıcılık kazanıp, yüksek verim elde edebilmeleri ve dil öğretimi alanında uzmanlaşmaları bir süreçtir (Tsui, 2003). Bu süreç, doğası gereği dil eğitimcileri için teori ve uygulamanın biribirinden ayrılmasını zorlaştırır. Bu yüzden, sadece tecrübeye dayanılarak dil öğretimine devam etmek yerine, mesleki anlamda dil öğretmenlerinin sınıf içi tecrübelerini farklı açılardan problematize etmeleri, bu tecrübeler üzerine düşünmeleri (reflection) ve bu tecrübelerin anlaşılmasında aydınlatıcı rol oynayan farklı disiplinlerden faydalanmaları gerekmektedir (Widdowson, 2003). Bu MS. Ed. TESOL Seminar bitirme tezinde, kendi sınıf içi dil öğretim etkinliklerimi farklı açılardan problematize edip, bulgularımı kaynak taraması yaparak var olan çalışmalar ışığında değerlendirdim. Analizimde, düzeltmeye dönük geribildirimin iletişimsel yaklaşımlı dil sınıflarındaki rolü, ana dilin ikinci dil öğrenimi üzerindeki etkileri (dil aktarımı), ve sınıf içi dinamik değerlendirme konularına odaklandım. Analizde kullanılan veriler, kendi sınıf içi gözlemlerim ve tecrübelerimden oluşan, sınıf içi ses kayıtları ve video kayıtları dökümleri de içeren alan notlarım, meslekte daha tecrübeli dil öğretmenleri ile yapılan görüşmeler, meslektaşlarımın derslerinin izlenmesi sırasında oluşturan alan notları ve öğrenci ihtiyaç değerlendirmesi formlarından elde edilmiştir. Verilerin toplanması esnasında, göçmen ve sığınmacılara sosyal, eğitim, çeviri ve hukuki konularda hizmetlerde bulunan Philadelphia şehri merkezli bir gönüllü kuruluşundaki dil sınıflarına odaklanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Being an expert in language teaching is an ongoing process through which teachers gain automaticity, effortlessness and fluidity while simultaneously achieving a higher standard of performance in their professions (Tsui, 2003, p.20). The nature of this on-going process makes theory and practice inseparable from each other for language educators. That is, since sole experience may not help us improve in our professions, we have to problematize different aspects of our teaching, reflect on our practice, and draw upon the disciplines that provide us with the theoretical insights (Widdowson, 2003, p.12). In this Ms. Ed. TESOL completion thesis, problematizing my own teaching practices from different perspectives, I examined my findings under the light of relevant literature. In my analysis, I focused on three themes. These were corrective feedback in communicative classrooms, the role of L1 in the acquisition of a second language (language transfer), and classroom assessment on learners' oral proficiency in English. The data collection methods were my own classroom teaching fieldnotes which constituted of audio and video recordings, interviews with experienced language teachers, peer observation notes and student need assessment forms. The whole data collection procedure took place at a non-profit organization that provides social, educational and legal services to immigrants and refugees in the Greater Philadelphia area.