Study the association of the levels of hepcidin with the development of anemia in obese patients
Obez hastalarda hepsidin düzeylerinin anemi gelişimi ile ilişkisinin incelenmesi
- Tez No: 781324
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma, obezite ve anemi arasındaki ilişkiyi araştırmak için tasarlanmıştır. Bu amaçla, çalışma için kontrol olarak aynı yaştaki 30 sağlıklı zayıf kişi ile 100 obez kişi çalışmaya alındı. Tüm katılımcıların kanlarında hemoglobin (Hb), ferritin, hepsidin, demir, katalaz, beyaz kan hücreleri (WBC) sayısı, ortalama korpüsküler hacim (MCV), ortalama korpüsküler hemoglobin (MCH) ve ürik asit incelenmiştir. Sonuçlar, Hb seviyesinde önemli azalma, ferritin ve hepsidin seviyelerinde önemli yükselme, demir seviyesinde önemli azalma, katalaz aktivitesinde önemli azalma, WBC sayısında önemli yükselme, MCV ve MCH'de önemli olmayan farklılıklar ve Obez kişilerde zayıf insanlara kıyasla ürik asit seviyesinde önemli bir artış. Sonuç olarak obezite, anemi gelişimi ve antioksidan savunma sistemi yeteneğinde kayıp için risk faktörü olarak kabul edilebilir.
Özet (Çeviri)
The present study has been designed to explore the relationship between obesity and anemia. For this purpose, 100 obese people were collected for the study with 30 healthy lean people with matched ages as control for the study. The blood of all participants was examined for hemoglobin (Hb), ferritin, hepcidin, iron, catalase, white blood cells (WBC) count, mean corpuscular volume (MCV), mean corpuscular hemoglobin (MCH), and uric acid. The results have indicated significant reduction of Hb level, significant elevation in the levels of ferritin and hepcidin, significant reduction of iron level, significant reduction of catalase activity, significant elevation in the WBC count, non-significant differences in the MCV and MCH, and significant elevation in the level of uric acid in obese people compared to lean people. In conclusion, obesity can be considered as risk factor for anemia development and lose in the ability of antioxidant defense system.