Bazı mimari tasarımların çevresel sürdürülebilirlik açısından değerlendirilmesi
Evaluation of some architectural designs in terms of environmental sustainability
  1. Tez No: 781358
  2. Yazar: SONGÜL KAÇAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİT MALKONDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Günümüzde hayat standartlarının yükselmesi çevre kirliliğine neden olan yapıların hızlı bir şekilde artmasına sebep olmuştur. Bu artışla beraber kaynaklarımızın hızla tüketildiği ve sera gazı emisyonlarının artmasıyla küresel ısınmanın etkileri her geçen gün daha da görünür hale gelmektedir. Bilhassa iklim değişikliği konusuna dikkat çekilerek enerji krizinin ön planda tutulması; yapıların çevreye olumsuz etkilerini azaltmak için tedbirler alınması ihtiyacını doğurmuştur. LEED sertifikasyon programı, su, enerji ve malzeme tüketimini azaltma gereksinimini özendirirken kullanıcıların da toplumla ilişkisini geliştirerek sürdürülebilir yapılar tasarlanmasını sağlamaktadır. Dünyada en çok tercih edilen LEED yeşil bina sertifikasyon sisteminde amaç; sadece çevre dostu bir yapı olması değil, aynı zamanda enerji, su ve hava gibi çevresel değişkenler üzerinde asgari seviyede olumsuz etkilere sahip olmasını sağlamaktır. Bu çalışmada yeşil bina sertifikasyon sistemleri detaylı bir şekilde incelenmiştir. Bununla birlikte mevcut bir otel projesine LEED sertifikasyon sistemi uygulanmış bu otel projesindeki başarılı stratejiler ve yeniliğe açık uygulamalarla çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, the rise in living standards has led to a rapid increase in structures that cause environmental pollution. With this increase, the effects of global warming are becoming more and more visible with the rapid consumption of our resources and the increase in greenhouse gas emissions. Particular attention to climate change and the energy crisis has led to the need to take measures to reduce the negative effects of buildings on the environment. The LEED certification program encourages the need to reduce water, energy and material consumption, while improving the relationship of users with the community and designing sustainable buildings. In the LEED green building certification system, which is the most preferred in the world, the aim is not only to be an environmentally friendly building, but also to have minimal negative impacts on environmental variables such as energy, water and air. In this study, green building certification systems are examined in detail. In addition, LEED certification system was applied to an existing hotel project and the study was completed with successful strategies and innovative practices in this hotel project.