Visfatin tayini için yeni bir immünosensör geliştirilmesi
Development of a new immunosensor for visfatin detection
  1. Tez No: 781359
  2. Yazar: SABRİYE KÖKSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI MEVLÜT ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Adipoz doku, aktif bir endokrin organdır ve adipositokin olarak isimlendirilen fazla miktarda biyoaktif faktör sentezlemektedir. Adipoz dokunun içinde bulunan adipositokinler hem lokal olarak etkilidirler hem de dolaşım yolu ile başka organlara etki ederler. Visfatin yeni keşfedilen adipositokinlerden biridir. Visfatin, insüline duyarlı olan hücrelerde insülin reseptörüne bağlanıp insülin mimetik (taklit eden) etki gösterir. Araştırmalar sonucu diyabet hastalığı olan ve abdominal obeziteye sahip hastalarda visfatinin plazma konsantrasyonlarında artış tespit edilmiştir. Bu tez çalışmasında, elektrokimyasal impedans spektroskopisi (EIS) ve döngüsel voltametri (CV) tekniklerini temel alan, visfatinin kantitatif tespiti için spesifik ve hassas bir immünolojik biyosensör geliştirilmiştir. Anti-visfatin antikoru camsı karbon çalışma elektrodu yüzeyinde elektrokimyasal olarak oluşturulan glutamik asit polimeri üzerine kovalent olarak immobilize edilmiştir. Elektrot yüzeyine anti-visfatin antikorunun immobilizasyonu yüzey karakterizasyonu ile taramalı elektron mikroskobu ve FTIR teknikleri kullanılarak gösterilmiştir. Tasarlanan biyosensörün visfatinin kantitatif tayini için kullanılabilirliği gösterilmiş ve yapay serum ile analizler gerçekleştirilmiştir
Özet (Çeviri)
Adipose tissue is an active endocrine organ and synthesizes a large amount of bioactive factor called adipocytokine. Adipocytokines in the adipose tissue are both locally effective and affect other organs through the circulation. Visfatin is one of the newly discovered adipocytokines. Visfatin acts as an insulin mimetic by binding to the insulin receptor in insulin-sensitive cells. As a result of studies, increased plasma concentrations of visfatin have been detected in patients with diabetes and abdominal obesity. In this thesis, a specific and sensitive immunological biosensor was developed for the quantitative detection of visfatin, based on electrochemical impedance spectroscopy (EIS) and cyclic voltammetry (CV) techniques. Anti-visfatin antibody was covalently immobilized on the electrochemically formed glutamic acid polymer on the glassy carbon working electrode surface. Immobilization of anti-visfatin antibody to the electrode surface has been demonstrated using surface characterization, scanning electron microscopy and FTIR techniques. The usability of the designed biosensor for the quantitative determination of visfatin was demonstrated and analyzes were performed with artificial serum.