Kronik boyun ağrılı bireylerde transkutanöz elektrik sinir stimulasyonu, ultrason ve egzersizin ağrı, fonksiyonellik, kinezyofobi ve yürüme hızına etkisi
The effect of transcutaneous electrical nerve stimulation, ultrasound and exercise on pain, functionality, kinesiophobia and walking speed in individuals with chronic neck pain
  1. Tez No: 781379
  2. Yazar: SEVDA YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KEREM ALPTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Çalışmamızda kronik boyun ağrılı bireylerde elektroterapi ajanlarından Ultrason, TENS ve boyna uygulanan spesifik egzersizlerin ağrı, fonksiyonellik, hareket korkusu, tek görev ve çift görev yürüme hızlarına etkisi araştırıldı. Çalışmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden altmışaltı birey randomize olarak müdahale (elektroterapi-egzersiz), spesifik egzersiz (egzersiz) ve kontrol olmak üzere üç gruba ayrıldı. Müdahale grubunda bulunan katılımcılara elektroterapi ve spesifik egzersiz; egzersiz grubuna sadece spesifik egzersizler dört hafta boyunca uygulandı, kontrol grubuna ise hiçbir işlem uygulanmadı. Tedavi öncesi ve sonrası ağrı şiddetleri, fonksiyonellikleri, kinezyofobileri ve yürüme hızları sırasıyla Görsel Analog Skala, Boyun Özürlülük Sorgulama Anketi, Tampa Kinezyofobi Ölçeği ve 10 Metre Yürüme Testi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
In our study, the effects of electrotherapy agents such as Ultrasound, TENS, and specific exercises applied to the neck on pain, functionality, fear of movement, single-task and double-task walking speeds were investigated in individuals with chronic neck pain. Sixty-six individuals who voluntarily agreed to participate in the study were randomly divided into three groups as intervention (electrotherapy-exercise), specific exercise (exercise), and control. Electrotherapy and specific exercise for the participants in the intervention group; Only specific exercises were applied to the exercise group for four weeks, and no treatment was applied to the control group. Pain severity, functionality, kinesiophobia and walking speed before and after treatment were evaluated with Visual Analog Scale, Neck Disability Questionnaire, Tampa Kinesiophobia Scale and 10-meter Walking Test, respectively.