Profesyonel futbolcularda müsabaka öncesi kaygı düzeyleri ile öfke ifade tarzlarının incelenmesi
Examination of professional football players pre-competition anxiety levels and expressions of anger
- Tez No: 781382
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışma, Türkiye Süper Lig'inde mücadele eden takımlardaki yerli futbolcuların müsabaka öncesindeki kaygı düzeyleri ile öfke ifade tarzlarının incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın örneklem grubunu 2021-2022 / 2022-2023 sezonunda Süper Lig'de yerli statüsünde oynayan 150 profesyonel futbolcu oluşturmaktadır. Araştırma verilerinin elde edilmesinde nicel bir model olan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Bu verilerin elde edilmesi için kullanılan ölçeklerden ilki Smoll ve Schutz (1990) tarafından geliştirilen Sporda Kaygı Ölçeği, Smith, Smoll, Cumming ve Grossbard tarafından 2006 yılında yenilenmiş, yenilenen ölçek Spor Kaygı Ölçeği-2 adını almıştır. Ölçeğin Türkçe uyarlaması Karadağ ve Aşçı (2020) tarafından yapılmıştır. Araştırmada ikinci olarak Sürekli Öfke-Öfke ifade Tarz Ölçeği kullanılmıştır. Bu ölçek Spielberger (1983) tarafından geliştirilmiş ve Özer (1994) tarafından Türkçe 'ye uyarlanmıştır. Araştırmaya katılan sporcuların demografik bilgilerine ulaşmak için araştırmacı tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi Formuna ek olarak, 15 maddelik spor kaygı ölçeği ile 34 maddelik sürekli öfke ve öfke ifade tarz ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada nicel bir model olan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre profesyonel futbolcuların spor kaygı ölçeğinden elde edilen puanlarıyla yaş değişkeni, kaç yıl profesyonel futbol oynadıkları, haftalık antrenman sayısı, milli sporcu olmaları, arasındaki değişime bakıldığında herhangi bir farklılığa rastlanmamıştır. Öfke ifade tarzları ölçeğinden elde edilen verilerle, milli sporcu olmaları ve kaç yıl profesyonel oynadıkları arasındaki değişikliklerde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılığa rastlanmamıştır. Öte yandan yapılan araştırmada yaş değişkenine göre karşılaştırıldığında, öfkenin dışa vurumu ve öfke kontrolü alt boyutlarında 25-29 yaş grubu ile 20-24 yaş grupları arasında anlamlılık tespit edilmiştir. Öfke kontrolü alt boyutlarında ise bu farklılıkların 15-19, 20-24 ve 25-29 yaş gruplarında olduğu bulunmuştur. Araştırmada futbolcuların öfke ifade tarzları ile haftalık antrenman sayıları arasındaki farklılıklara bakıldığında ise haftada 4 ve daha az antrenman yapan sporcular ile haftada 6'dan fazla antrenman yapan sporcular arasında istatistiki açıdan anlamlı bir farklılık olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study is conducted for the purposes of examining the anxiety levels and anger expression types of national players playing in the Turkish Super League. The sample group of the study consists of 150 professional players playing in the Turkish Super League in the seasons 2021-2022 and 2022-2023. The relational screening model which is a quantitative model, has been used in acquiring survey data. The first scale used for the acquiring of the referred data, developed by Smoll and Schutz (1990) and initially referred to as the Sport Anxiety Scale, was renamed as the Sport Anxiety Scale-2 after being renewed by Smith, Smoll, Cumming and Grossbard in 2006. The adaptation of the scale to Turkish was made by Karadağ and Aşçı (2020). The Trait Anger and Anger Expression Scale was subsidiarily used in the study. This scale was developed by Spielberger (1983) and was adapted to Turkish by Özer (1994). The 15-article sport anxiety scale and 34-article trait anger and anger expression scale were used, in addition to the Personal Information Form developed by the researcher, for the collection of the demographic information of the participant sportspersons. The study uses the relational screening model, which is a quantitative model. According to the study results, the points acquired within the scope of the sport anxiety scale did not show any difference depending on; the age variable, the number of years of their professional careers, number of weekly training sessions, whether they are national athletes. The data resulting from the sport anxiety scale statistically did not show a significant difference depending on whether they are national athletes and the number of years in their professional careers. On the other hand, the study on the age variable detected significance in the expression of anger and anger management sub-dimensions between the 25-29 and 20-24 age groups. These differences in the anger management sub-dimension were further detected between the 15-19, 20-24 and 25-29 age groups. The study further detected a statistically significant difference in the anger expression methods between players training 4 times or less in a week, and players training more than 6 times in a week.