Tahir Malik'in 'Sonuncu Kurşun' adlı kıssasının Türkiye Türkçesine aktarılması ve yapı-izlek yöntemiyle incelenmesi
Transfer of Tahir Malik's 'Last Bullet' povest into Turkish and its investigation by the structure-theme method
- Tez No: 781402
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAD HALMET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 329
Özet
Daha Tahir Malik, polisiye roman türünde verdiği başarılı örneklerle Yeni Özbek edebiyatında önemli bir yere sahiptir. Yazarın“So'nggi O'q/Sonuncu Kurşun”adlı kıssası; 1922 yılından 1957 yılına kadarki otuz beş yıllık süreçte Sovyet rejiminin Lenin ve Stalin dönemlerinde Özbekistan'da yaşanan baskı, sürgün, zulüm ve katliamları polisiye bir kurguyla gerçek kişilerin trajedileri üzerinden anlattığı eseridir.“Sonuncu Kurşun”kıssası bu yönüyle Özbekistan'da oldukça ses getirmiştir. Türkiye'de Tahir Malik'in eserlerinden“Jinoyatin Uzun Yo'li/Suçun Uzun Yolu”,“Ov/Av”ve“Şaytanat/Şeytanlar”romanın I.cildi üzerine çalışma yapılmıştır. Söz konusu çalışmalarda eserlerin edebî yönden incelenmediği fark edilmiştir. Dolayısıyla Tahir Malik'in Türkiye'de edebî yönden incelenen eseri bulunmadığı için“Sonuncu Kurşun”kıssası Türkiye Türkçesine aktarılıp edebî açıdan yapı izlek yöntemiyle incelenecektir. Çalışmanın giriş bölümünde Ekim Devrimi'nin Özbekistan'a etkilerinden ve Özbek edebiyatında hikâyenin gelişiminden bahsedilecek, birinci bölümde Özbek yazar Tahir Malik'in hayatı, sanatı ve eserleri ele alınacak, ikinci bölümde“Sonuncu Kurşun”kıssasının Türkiye Türkçesine aktarımı gerçekleştirilecek, üçüncü bölümde eser edebî yönden yapı izlek yöntemiyle incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Tahir Malik is a prominent figure in New Uzbek literature, with successful examples in the genre of novel crime. The author's short“So'nggi O'q”is a work of the Soviet regime, from 1922 to 1957, describing the repression, exile, persecution and massacres in Uzbekistan during the Lenin and Stalin period through a political fiction and the tragedies of real people. The short“So'nggi O'q”was very vocal in Uzbekistan in this regard. In Turkey, Tahir Malik's works“Jinoyatin Uzun Yo'li”,“Ov”and the volume I of novel“Shaytanat”have been studied. These works were studied morphologically. Since Tahir Malik has no literary works in Turkey, the short“So'nggi O'q”will be transferred to Turkish and examined in a literary fashion. The introduction of the study will cover the effects of the October Revolution in Uzbekistan and the development of the story in Uzbek literature, with the first section focusing on the life, art and work of Uzbek author Tahir Malik, and the second part will examine the passage of“So'nggi O'q”in Turkish, and the third part will examine the work through literary structure tracking.