Elazığ'da Cumhuriyet Dönemi imar hareketlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of Republic Period developments in Elazig
  1. Tez No: 781413
  2. Yazar: NURİYE BETEDİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLGER BULUT KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Türkiye'nin kentsel gelişme süreci, Cumhuriyetin ilanı ile Ankara başta olmak üzere diğer Anadolu kentlerinde ekonomik, sosyal ve kültürel değişimlerin yaşanması ile başlamıştır. Türkiye'de 1950'li yıllarda sanayileşme sürecinin başlaması sonucu hızlı kentleşme etkisini göstermiştir. Türkiye'de demiryolu ve karayolu ulaşım ağının sistemli bir hale gelmesi sonucu kentler gelişme ve büyüme göstermiştir. Elazığ'ın kentleşme süreci ise, kentin ilk yerleşim yeri olan Harput'tan valilik ve diğer idari birimlerin mezraya (ova) taşınması ile başlamıştır. 1834'te Harput'un tabiat şartlarının elverişsiz olmasından dolayı mezraya taşınan kentte gelişim yavaş ilerlemiştir. 1934'te demiryolunun yapılması, daha sonra karayolunun gelişmesi ve Keban Barajı ile elektrik enerjisi sorununun çözülmesi sonucu sanayi yatırımlarının artması Elazığ'da kentsel gelişmeyi hızlandırmıştır. Bu çalışmada Anadolu'nun genç kentlerinden biri olan Elazığ'ın günümüze kadar gelişimi, değişimi ve dönüşümü incelenererek bu süreçlerdeki etmenler ele alınmıştır. Daha sonra Elazığ kentleşme süreci, imar planlar ve yatırım kararlarıyla birlikte incelenmiştir. Bu planlar incelenirken, alınan kararların olumlu ve olumsuz özelliklerinin Elazığ'ın kentselleşme sürecine yansıması üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The development process in Turkey in general started with the proclamation of the Republic, with the economic, social and cultural changes experienced in other Anatolian cities, especially in Ankara. As a result of the end of industrialization in Turkey in the 1950s, rapid urbanization can be achieved. As a result of the systematicalization of the rail and road transport network in Turkey, cities have provided development and growth. The urbanization process of Elazig started with the relocation of the governorship and other administrative units from Harput, the first settlement of the city, to the hamlet (plain). The development in the city, which was moved to the hamlet due to the unfavorable natural conditions of Harput in 1834, progressed slowly. The increase in industrial investments as a result of the construction of the railway in 1934, the development of the highway and the solution of the electricity energy problem with the Keban Dam accelerated the urban development in Elazig. In this study, the development, change and transformation of Elazig, one of the young cities of Anatolia, has been examined and the factors in these processes have been discussed. Then, the urbanization process of Elazig was examined together with the zoning plans and investment decisions. While examining these plans, the reflection of the positive and negative features of the decisions taken on the urbanization process of Elazig was emphasized.