Conflict management styles and work motivation of English preparatory program instructors
İngilizce hazırlık okulu öğretim görevlilerinin çatışma stilleri ve iş motivasyonları
- Tez No: 781414
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENISA MEDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, İstanbul'da bulunan Türk üniversitelerinde görev yapan İngilizce Hazırlık Programı öğretim elemanlarının çatışma yönetimi stillerini ve bu stillerin mesleki kıdem gibi çeşitli demografik özeliklere göre farklılık gösterip göstermediğini incelemektir. Ek olarak, çalışma İngilizce Hazırlık Programı öğretim elemanlarının iş motivasyonu algılarını, bu algıların çeşitli demografik özeliklere göre farklılık gösterip göstermediğini ve çatışma yönetimi tarzları ile iş motivasyonu arasında herhangi bir ilişki olup olmadığını araştırmıştır. Nicel veriler, 85 İngilizce Hazırlık Programı öğretim elemanına uygulanan ROCI-II Form C Anketi (Rahim, 1983) ve Öğretmen Motivasyon Anketi (Kassagby ve diğerleri, 2001) aracılığıyla toplanmıştır. Nitel veriler, 16 gönüllü eğitmenden gelen öğretmen yansıtıcı metinler yoluyla toplanmıştır. Çalışmanın bulguları, en çok algılanan çatışma yönetimi tarzının işbirliği olduğunu ve öğretmenlerin özerklik, aidiyet ve kurumsal destek olduğunda motive olduklarını gösterdi. Ayrıca, mesleki kıdemin çatışma yönetimi stilleri üzerinde bir etkisi saptanmamıştır. Bununla birlikte, iş birliği yapma stili ile özerklik, aidiyet ve kurum desteği arasında pozitif ancak zayıf bir anlamlılık vardır ve hükmetme tarzı da dışsal motive edici unsurlar ile pozitif ancak zayıf bir ilişkiye sahiptir. Bulgulara dayalı olarak, İngilizce öğretmenlerinin çatışma yönetimi stillerini ve çalışma motivasyonlarını araştırmak isteyen araştırmacılara, öğretmenlere ve yöneticilere bazı pedagojik çıkarımlar ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study was to investigate the perceived conflict management styles of English Language Preparatory Program instructors working in Turkish universities in Istanbul and whether or not these styles differ accordingly to demographic features such as professional seniority. Additionally, the study investigated ELPP instructors' perceptions of work motivation, whether or not the work motivation differ accordingly to demographic features and whether there is any relationship between their conflict management styles and work motivation. The quantitative data were collected through ROCI-II Form C Questionnaire (Rahim, 1983) and Teacher Motivation Questionnaire (Kassagby et al., 2001) administered to 85 ELPP instructors. The qualitative data were collected through teacher reflections which came from 16 volunteer instructors. The study's findings indicated the most perceived conflict management style was collaboration, and teachers were motivated when there was autonomy, affiliation, and institutional support. Moreover, professional seniority had no effect on conflict management styles. However, there was a positive but weak significance between collaborating style with autonomy, affiliation, and support from the institution, and dominating style also had a positive but weak relationship with extrinsic motivators. Based on the findings, some pedagogical implications and recommendations were provided to researchers, teachers, and administrators seeking to investigate English language teachers' conflict management styles and their work motivation.