Kastamonu kaynaklı şiir mecmûası I
Kastamonu sourced poetry journal I
- Tez No: 781425
- Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP AKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 280
Özet
“Kastamonu Kaynaklı Şiir Mecmûası I”adlı bu çalışma, adından da anlaşılacağı üzere Kastamonu'da ele geçen bir mecmûanın incelenmesinden oluşmaktadır. Çalışmanın temelini oluşturan bu mecmûa, Prof. Dr. Eyüp Akman'ın arşivinde bulunmaktadır. Tez karşılaştırmalı bir çalışma olmadığı için şiirlerin edisyon kritiği yapılmamıştır. Fakat mecmûada yer alan şiirlerin daha önce herhangi bir kaynakta yayımlanıp yayımlanmadığı dipnotta belirtilmiştir. Üzerinde, herhangi bir açıklama olmayan şiir, ilk defa çalışmada yayımlanıyor anlamını taşımaktadır. Çalışma giriş, sonuç, sözlük, kaynaklar, dizin ve ekler dışında üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde mecmûa Kastamonu'da bulunduğu için Kastamonu'daki âşıklık geleneğine, Kastamonulu âşıklara ve mecmualar hakkındaki genel bilgilere yer verildi. İkinci bölümde incelenen mecmûanın tanıtımı yapıldı. Üçüncü bölümde ise mecmûa içinde yer alan şairlerin hayatları hakkında bilgiler verilip, mecmûada yer alan şiirlerdeki muhtelif ifade ve kavramlar şiir örnekleriyle açıklandı. Dördüncü bölüm olan şiirler bölümünde ise transkripsiyon çalışması yapılan şiir metinlerine yer verildi. Sonuç bölümünde; yapılan çalışma ile ulaşılan sonuçlar belirtildi, sözlük bölümünde şiirlerde yer alan anlamı bilinmeyen kelimelerin açıklamaları yapıldı, kaynakçada çalışma boyunca yararlanılan kaynaklar sıralandı, dizin bölümü oluşturarak ise aranılan şiir ve şairin rahatça bulunması sağlandı. Son olarak ekler bölümünde mecmûadan yararlanmak isteyenler için metnin tamamının tıpkıbasımına yer verildi.
Özet (Çeviri)
This study, named“Kastamonu Kaynaklı Poetry Mecmua I”, consists of an examination of a journal found in Kastamonu to tell about his works. The basic composition of the study is this journal, Prof. Dr. It is in the archive of Eyüp Akman. Since the thesis is not a comparative study, the edition critique of the poems has not been made. However, it is stated in the footnote whether the poems in the journal have been published in any source before. A poem without any description on it is being distributed for the first time, being published. The work entry consists of three items, excluding the result, glossary, references, index, and appendices. In the introduction, general information was given about the minstrel tradition in Kastamonu, minstrels and magazines Birthdays in Kastamonu, since the magazine is located in Kastamonu. The magazine examined in the second region was introduced. In the third place, information about the lives of the poets in the magazine was given, and various expressions and concepts in the poems in the magazine were explained with examples of poetry. In the fourth section, the poems section, the texts of the poems that were transcribed were included. Conclusion section; The results reached with the study are clear, the words in the dictionary section of the poems with unknown meanings are explained, the sources used throughout the study are listed in the bibliography, and the index section is to ensure that the sought poem and the poet are observed. Finally, for those who want to benefit from the appendix section, the review edition of the entire content is included