Ülkü Ayvaz'ın çocuklar için tiyatro oyunlarının eğitsel ve göstergebilimsel çözümlemesi
Educational and semiotic analysis of Ülkü Ayvaz's theater plays for children
  1. Tez No: 781454
  2. Yazar: BERFU CAN TOPLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Education and Training, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Çocuk yazınında özgün bir yeri bulunan tiyatro türü, çocuk geliĢiminde ve eğitiminde önemli bir yapıdadır. Bu çalıĢmada Ülkü Ayvaz'a ait çocuk tiyatro oyunlarının eğitsel iletileri ve göstergebilimsel yönü incelenmiĢtir. ÇalıĢmada incelenen materyaller Ülkü Ayvaz'a ait ödüllü çocuk tiyatro oyunlarından oluĢmaktadır. Eserlerin incelenmesinde nitel araĢtırma yöntemleri kapsamında doküman incelemesi ve içerik analiziyle inceleme yapılmıĢtır.ÇalıĢmada çocuk edebiyatı kavramından hareketle çocuk – tiyatro iliĢkisi ele alınmıĢtır. Çocuk tiyatrosunun tarihsel geliĢimi, çocuk oyunu türleri, çocuk tiyatrosunun temel ögeleri ve eğitsel iĢlevleri üzerinde durulmuĢ, çocuk oyunlarında yer alan olay örgüsü ve oyunların genel özellikleri hakkında bilgiler verilmiĢtir. AraĢtırmanın bir diğer önemli kavramı olarak göstergebilim kavramı hakkında da bilgiler sunulmuĢtur. Göstergebilim kavramının bileĢenlerinden ilk olarak gösterge kavramından yola çıkılarak gösteren, gösterilen iliĢkisi ve bu kavramların bileĢiminden oluĢan gönderge kavramı tanım düzeyinde verilerek Göstergebilim kavramının temel bileĢenleri verilmiĢtir. Göstergebilimin Türkçe öğretimindeki konumu üzerine saptamalarda bulunulmuĢtur. AraĢtırmanın eğitsel çözümlemesinde Prof. Dr. Sedat Sever'in“Çocuk ve Edebiyat”eserinden hareketle kiĢilik geliĢimi, zihinsel geliĢim, toplumsal geliĢim kategorileriyle ileti grupları oluĢturulmuĢ ve kodlamalarla sınıflandırılmıĢtır. Tespit edilen iletilerin geçerlik ve güvenirliğini sağlamak amacıyla, Miles ve Huberman'ın iç tutarlılığını belirlemek için görüĢ birliği formülü uygulanmıĢ ve bunun sonucunda iki farklı uzman ve araĢtırmacının kodları arasındaki uyuĢma oranı hesaplanarak güvenirlik sağlanmıĢtır. ÇalıĢma sonucunda Ülkü Ayvaz'a ait çocuk oyunlarının göstergebilimsel yöntemle analizi yapılmıĢ ve metinlerin söylemsel, anlatısal ve mantıksal analizi yapılmıĢtır. Göstergebilimsel çözümlemenin akabinde eğitsel iletiler saptanmıĢtır. Toplamda 243 eğitsel ileti tespit edilmiĢ ve olumsuz iletilere rastlanmamıĢtır. Bu iletilerde 122 adet kiĢilik geliĢimini destekleyen eğitsel iletiler, 62 adet toplumsal geliĢimi destekleyen eğitsel iletiler, 59 adet zihinsel geliĢimi destekleyen iletiler saptanmıĢtır. KiĢilik gelimini destekleyen eğitsel iletilerin içerisinde diğer iletilerden sayıca fazla“meraklı olmak”iletisi; toplumsal geliĢimi destekleyen eğitsel iletilerde en fazla“düĢünceli davranmak”iletisi; zihinsel geliĢimi destekleyen eğitsel iletilerde ise en fazla“hayal gücünü kullanmak”iletisinin olduğu belirlenmiĢtir.
Özet (Çeviri)
The theater genre, which has an original place in children's literature, has an important structure in child development and education. In this study, the educational messages and semiotic aspect of Ülkü Ayvaz's children's theater plays were examined. The material examined in the study consists of awerded children's theater plays of Ülkü Ayvaz. In the examination of the works, document analysis and content analysis were carried out within the scope of qualitative research methods. In the study, the relationship between the child and the theater was discussed based on the concept of children's literature. It was emphasized on the historical development of the children's theater the typesof children's play, the basic elements of the cihildren's theater and their educational functions it was given information about the plats of children literatüre and the general characteristics of plays. Another important concept of the research was also provided information about the concept of semiotics. The relationship between the concept of semiotics, which is first based on the concept of indicator, and the concept of reference consisting of the composition of these concepts is given at the definition level and the basic components of the concept of semiotics are given. Determination was made on the position of semiotics in Turkish teaching. In the educational analysis of the research. Prof. Dr. Sedat Sever's“Children and Literature”, personality development, mental development, social development categories were created and classified by coding. In order to ensure the validity and reliability of the identified messages, the consensus formula was applied to determine the internal consistency of Miles and Huberman, and as a result, the numbness rate between the codes of two different experts and researchers was calculated and reliability was achieved. As a result of the study, the semiotic method of children's theater plays by Ülkü Ayvaz was analyzed and discursive, narrative and logical analysis of the texts was analyzed. Following semiotic analysis, educational messages were detected. A total of 243 educational messages were identified and negative messages were detected. In these messages, educational messages supporting 122 personality development, 62 social development, and 59 mental development messages were found. In the educational messages that support the personality development, the message is more than other messages; The most“thoughtful to behave”message in educational messages that support social development; In educational messages that support the personality development,“being curious”message, in educational messages, in educational messages that support social development“thought to behave”message and in educational message that support mental development“use of imagination”message was determined as used more.