14 numaralı Sivas Mufassal Tahrir Defteri transkripsyonu
Detailed transfer of Book No 14 of Sivas Tapu
- Tez No: 781484
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDAT TURĞUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 485
Özet
Bu tez çalışmasında, M.1576 (H. 984) yılına ait 14 Numaralı Tapu Tahrir Defteri'nin Sivas Kazası kısmının transkripsiyonu yapılarak, defterde yer alan bilgiler doğrultusunda söz konusu dönem içerisinde Sivas kazası dahilinde bulunan yerleşmelerinin idari, sosyal ve ekonomik yapısı açıklanmaya çalışılmıştır. Yaşayan nüfusun dini ve etnik yapısı da transkripsiyon çalışması ile XVI.yy Sivas kazasının farklı etnik kökenlere ev sahipliği yaptığını göstermektedir. Yapılan transkripsiyon çalışmasında Sivas'ın demografik yapısı, yetiştirilen tarım ürünleri ve hayvanlar, elde edilen gelirler ve bu gelirlerin oranları gözler önüne serilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the Sivas District part of the Land Registry Book No. 14 belonging to M.1576 (H. 984) was transcribed and the administrative, social and economic structure of the settlements within the Sivas district during the said period was tried to be explained in line with the information in the notebook. The religious and ethnic structure of the living population also shows that the 16th century Sivas town was home to different ethnic origins with the transcription study. In the transcription study, the demographic structure of Sivas, the agricultural products and animals grown, the incomes obtained and the ratios of these incomes were revealed.